29 marca
niedziela
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawski Indeks Powietrza

Ocena: 0
147

Mieszkańcy stolicy zyskają dostęp do informacji oraz prognoz związanych z jakością powietrza. Rusza Warszawski Indeks Powietrza.

Politechnika Warszawska zbudowała model matematyczny służący analizowaniu i prognozowaniu poziomów indeksu powietrza. Wyniki oparte są na wcześniejszych danych o stężeniach wybranych zanieczyszczeń powietrza, danych meteorologicznych oraz wskaźnikowych danych o emisjach. W oparciu o te dane podawane są wskazania dotyczące aktywności mieszkańców na powietrzu oraz ostrzeżenia związane z występowaniem lub prognozowaniem na dzień następny zanieczyszczeń w stężeniach mogących stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ma obecnie cztery automatyczne punkty pomiarowe zlokalizowane w Warszawie, dwa w Śródmieściu – przy al. Niepodległości i przy ul. Marszałkowskiej, oraz po jednym na Targówku – ul. Kondratowicza, i na Ursynowie – ul. Wokalna. W kolejnym etapie miasto przewiduje montaż około stu urządzeń pomiarowych. To z kolei pozwoli na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację zagrożeń. Urządzenia pojawią się we wszystkich dzielnicach stolicy.

WIP podzielony jest na Warszawski Ogólny Indeks Powietrza (WIPo) oraz Warszawski Zdrowotny Indeks Powietrza (WIPz). – Poziomy obu indeksów są obliczane i prognozowane dla każdej stacji monitoringu powietrza osobno. W przyszłości takie operacje będą przeprowadzane również dla specjalistycznych urządzeń pomiarowych, które wejdą w skład sieci pomiarów jakości powietrza – zapewnia dr hab. inż. Artur Badyda, profesor na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 marca

Kto we Mnie wierzy, choćby umarł, żyć będzie.
Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkiego Postu
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,12-14; Ps 130,1b-8; Rz 8,8-11; J 11,1-45
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
29 marca – Konkatedra MB Zwycięskiej, Parafia Bożego Ciała na Kamionku (ul. Grochowska 365, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter