10 kwietnia
sobota
Michala, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Waszyngton: Marsz dla Życia

Ocena: 0
557

Przeciwnicy aborcji w USA wzięli w piątek udział w dorocznej waszyngtońskiej demonstracji pod hasłem „Marsz dla Życia”. Ze względu na pandemię Covid-19 i środki bezpieczeństwa wprowadzone po zajściach na Kapitolu, w manifestacji wzięła udział tylko niewielka grupa osób.

fot. EPA/WILL OLIVER

Uczestnicy apelowali do nowego prezydenta USA Joe Bidena, aby zrezygnował z finansowania aborcji z pieniędzy federalnych. W poprzednich latach, Marsz w rocznicę wyroku Sądu Najwyższego Roe przeciwko Wade, który w roku 1973 zalegalizował aborcję, przyciągnął blisko 100 tys. uczestników. Tym razem niewielka grupa zwolenników życia podążyła ulicami Waszyngtonu pod gmach Sądu Najwyższego USA. Jak podkreśla CNN, głównie wirtualne wydarzenie zachowało jednak wiele ze swojego zwykłego etosu z przemówieniami przywódców religijnych, politycznych i aktywistów.

Gdy zaczyna pracę nowa amerykańska administracja, która "sygnalizowała, że podejmie wiodące do podziałów, proaborcyjne i sprzyjające śmierci decyzje, jak zmuszanie podatników do płacenia za aborcje tutaj i za granicą, a także asygnowanie większych funduszy rządowych dla dostawców aborcji jak Planned Parenthood, prosimy prezydenta Bidena, aby rozważył jednoczące decyzje polityczne w obronie życia” - mówiła uczestnikom wirtualnego wiecu Jeanne Mancini, prezes Marszu dla Życia. Wezwała do jedności i wywierania presji na prezydenta.

W czwartek Biden uchylił zakaz finansowania przez rząd zagranicznych organizacji non-profit, które wykonują lub promują aborcję. Polecił też resortowi zdrowia, by podjął wysiłki zmierzające do wycofania decyzji administracji poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa, blokującej finansowanie ze środków federalnych programów planowania rodziny umożliwiających aborcję.

Wśród mówców w trakcie 48. "Marszu dla Życia" byli m.in. republikańscy członkowie Izby Reprezentantów USA jak i demokratyczni ustawodawcy stanowi z Kentucky i Hawajów przeciwni aborcji. Zabierali głos także działacze ruchu pro-life. „Administracje prezydenckie przychodzą i odchodzą (…), ale my zawsze pozostajemy” – podkreślił cytowany przez CNN Kristan Hawkins, prezes antyaborcyjnej organizacji Students for Life.

Papież Franciszek w przesłaniu na Twitterze podkreślił, że "Kultura życia jest dziedzictwem, które chrześcijanie pragną dzielić ze wszystkimi. Każde ludzkie życie, jedyne i niepowtarzalne, stanowi niezbywalną wartość. To powinno być głoszone ciągle na nowo, z odwagą w słowach i w czynach". Watykaniści zauważają, że słowa opublikowano w dniu Marszu dla Życia w USA, który w tym roku odbywa się online. Profil papieża na Twitterze jest redagowany w dziewięciu językach, w tym po polsku, i obserwowany przez kilkadziesiąt milionów osób.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter