12 grudnia
czwartek
Dagmary, Aleksandra, Ady
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Werbowali na Pradze

Ocena: 0
5325

Szkolenie z obsługi CKM-u Hotchkiss MLE14, walki na bagnety i rzuty granatem – to tylko niektóre atrakcje żywej lekcji historii „Punkt rekrutacyjny. Bitwa Warszawska 1920”, która odbyła się 13 sierpnia na Placu Weteranów 1863 roku przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Członkowie grup rekonstrukcyjnych ubrani w mundury z epoki werbowali warszawiaków „na wojnę”. W klimat wprowadzały też płynące z głośnika patriotyczne piosenki. Na pamiątkę każdy z uczestników otrzymał w biurze werbunkowym ręcznie wypisaną, imienną i podstemplowaną legitymację ochotniczą.

Na Pradze przy ul. Kłopotowskiego mieścił się w 1920 roku jeden z największych punktów rekrutacyjnych na terenie Warszawy. Stąd 13 sierpnia 1920 wyruszył 236 Pułk Piechoty – składał się on głównie z uczniów warszawskich szkół, a ks. Ignacy Skorupka był jego kapelanem.

Organizatorami żywej lekcji historii pod patronatem „Idziemy” było Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Myśl Praska./

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 grudnia

Kto ma uszy, niechaj słucha!
Dziś w Kościele:
+ czwartek, II tydzień Adwentu, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 41,13-20; Ps 145,1bc.9-13; Mt 11,11-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -