31 stycznia
wtorek
Marceli, Ludwiki, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zbiórka łącząca pokolenia

Ocena: 5
549

Trwa jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Zakończy się w 2024 r. Zamek prowadzi zbiórkę funduszy na odtworzenie dekoracji hafciarskiej w Sali Tronowej.

fot. Krzysztof Wojciewski/ Muzeum Zamku Królewskiego

Trwa jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Zakończy się w 2024 r. Zamek prowadzi zbiórkę funduszy na odtworzenie dekoracji hafciarskiej w Sali Tronowej.

Mimo że od odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie minęło pół wieku, dotąd nie został on w pełni odrestaurowany. Trwają końcowe prace. Jednym z wyzwań, z którymi obecnie się zmaga, jest rekonstrukcja wystroju Sali Tronowej. Sala ta jest symbolem polskiej władzy państwowej, to właśnie w niej uwidaczniał się majestat I RP. Na specjalne zamówienie króla Stanisława Augusta w Lyonie wykonano dla niej wyjątkową dekorację: na zaplecku tronu wyhaftowano srebrem 86 orłów. Dekoracja stanowiła arcydzieło kunsztu hafciarskiego. Jednak najpierw zabory, a później II wojna światowa przyczyniły się do tego, że częściowo zaginęła, a częściowo została zniszczona.

Wiele lat po wojnie rozpoczęto poszukiwania orłów. Odnalazł się tylko jeden. Przechowywała go rodzina Poniekowskich ze Stanów Zjednoczonych. Włodzimierz Poniekowski kupił orła w Szwajcarii od jednego z niemieckich oficerów. Orzeł powrócił na zamek w 1991 r. Przekazał go w darze Zygmunt Nagórski, przedstawiciel Polonii amerykańskiej, który odkupił bezcenną pamiątkę od rodziny Poniekowskich. Ten jedyny oryginalny orzeł posłużył za wzór do odtworzenia wszystkich, które dziś zdobią zaplecek. Los pozostałych jest nieznany.

Zamek Królewski realizuje obecnie projekt związany z ukończeniem dekoracji hafciarskiej Sali Tronowej. Jest to projekt niezwykłej wagi, wymagający nie tylko wysokich nakładów finansowych, ale przede wszystkim najwyższych umiejętności i kunsztu od zespołu Pracowni Konserwacji Tkanin Zamku Królewskiego.

Obecnie gromadzone są fundusze na odtworzenie w całości tej wyjątkowej dekoracji hafciarskiej. Towarzystwo Przyjaciół Zamku od stycznia ubiegłego roku prowadzi społeczną zbiórkę pieniędzy, do której zaprasza wszystkich Polaków w kraju i poza jego granicami oraz instytucje wspierające przed pięćdziesięciu laty dzieło odbudowy. Akcja ma stanowić punkt wyjścia dla dołączenia młodego pokolenia do sztafety pokoleń rozpoczętej przez ich dziadków i rodziców, z ogromną szczodrością wspierających przed laty odbudowę Zamku Królewskiego. Zbiórka jest prowadzona w formie gotówkowej do historycznej skarbonki z czasów odbudowy, która została ustawiona na dziedzińcu zamku.

– Jest to zbiórka bardzo symboliczna, dokonywana do historycznej skarbonki – do tej samej, do której wpłaty były dokonywane w okresie odbudowywania zamku. Towarzystwo Przyjaciół Zamku raz do roku zlicza pieniądze i przekazuje je jako darowiznę Zamkowi Królewskiemu. Pieniądze trafiają na specjalne konto dedykowane jubileuszowi. To, co dotąd zebraliśmy, zostało przeliczone przez NBP i dostaliśmy informację, że zostało zebrane ok. 14 tys. Jest to niewielka kwota, dlatego też korzystamy z ogromnego wsparcia naszego partnera, Totalizatora Sportowego, który również przeznacza część środków na wspomożenie ukończenia dekoracji hafciarskiej zamku – mówi Agnieszka Jędrzejewska-Kurek z działu Projektów Naukowych i Muzealnych.

Jednakże organizatorzy podkreślają, że główną ideą projektu nie jest osiągnięcie wysokiego poziomu zbiórki funduszy, lecz nawiązanie do akcji, która była prowadzona w latach 70. Jednym z celów zbiórki jest przypomnienie tym, którzy wtedy wrzucali pieniądze do skarbonki, o wyjątkowej inicjatywie sprzed lat. Z kolei młode pokolenie organizatorzy pragną zainteresować tym przedsięwzięciem oraz historią zamku. Efekty podjętych działań zostaną zaprezentowane w 2024 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 stycznia

Wtorek, IV tydzień zwykły - wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera
Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 5, 21-43
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter