10 sierpnia
środa
Borysa, Filomeny, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młodość i doświadczenie

Ocena: 0
872

Te dwa elementy w sporcie zawsze warto mądrze połączyć.

fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Dlatego tak ważne będzie to, by w najbliższym czasie doświadczonych osób nie zabrakło wokół Ksawerego Masiuka – młodzieńca będącego wielką nadzieją polskiego pływania.

Przed startem mistrzostw świata w Budapeszcie rozmawiałem z dwoma ekspertami mającymi ogromną wiedzę o tej dyscyplinie sportu. I obaj nie mieli wątpliwości – Ksawery to talent czystej wody. Specjalista od stylu grzbietowego, naturalnie uzdolniony, pracowity, z wielkimi możliwościami. Lista atutów naszego pływaka jest długa. Na pływanie postawił już jako ośmiolatek. Rok temu był absolutną gwiazdą mistrzostw Europy juniorów – z Rzymu przywiózł aż pięć medali, w tym trzy złote. Przed debiutem Ksawerego w seniorskich mistrzostwach świata moi rozmówcy podkreślali jednak, że o medal w Budapeszcie będzie niezwykle trudno i będzie on ogromną niespodzianką. Prognozowali miejsce blisko podium, ale… niekoniecznie na nim.

Stało się inaczej. Masiuk przywiózł brązowy medal i udowodnił, że drzemie w nim niesamowity potencjał. Co ważne, już potrafi go uwolnić. Teraz najważniejsze, by w najbliższych latach miał wsparcie. I to na każdym polu. Bo dla polskiego pływania jest niezwykle cenny. Ksawery udowodnił, że w wieku niespełna osiemnastu lat medale największych imprez mogą zdobywać nie tylko Amerykanie czy Australijczycy. Mogą to robić także Polacy. Jego atutem jest młodość, a ta, wsparta odpowiednim doświadczeniem, może przynieść wkrótce kolejne piękne sukcesy.

Medali, triumfów oraz sukcesów nie brakowało też w karierze Adama Małysza. Od niedawna nasz legendarny skoczek narciarski pisze nowy rozdział swojego życia. Teraz szefuje Polskiemu Związkowi Narciarskiemu. I jest to według mnie mądra decyzja całego środowiska, a dla pana Adama naturalny krok. On chce, a także umie pomóc nie tylko swojej ukochanej dyscyplinie.

Sporty zimowe w Polsce mają przed sobą trudny czas. Potrzebują mądrych rządów, wsparcia finansowego oraz precyzyjnych planów na przyszłość. Przemyślanych, przedyskutowanych, zapiętych na każdy guzik, nie tylko ten ostatni. A Adam Małysz może pomóc spiąć te wszystkie plany. Związane także na przykład z narciarstwem alpejskim oraz biegowym. Do niedawna był dyrektorem w PZN, więc nabrał już doświadczenia potrzebnego skutecznemu działaczowi sportowemu. Poza tym na pewno nie będzie miał problemu, by korzystać ze wskazówek innych osób. Bo niezmiennie pozostaje skromnym człowiekiem, a to dobrze wróży współpracy na różnych polach. Dlatego jego nominacji można tylko przyklasnąć. To dobry ruch dla polskich sportów zimowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem TVP

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter