9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Bóg sprzyja waszym marzeniom"

Ocena: 4.1
627

Nie bójcie się wielkich pragnień, bo Bóg sprzyja waszym marzeniom – przekonywał młodzież w Suchej Beskidzkiej bp Damian Muskus OFM, który w tamtejszym gimnazjum odprawił Mszę Świętą na zakończenie rekolekcji wielkopostnych dla młodych. Prowadzone przez grupy ewangelizacyjne na terenie szkół w tym mieście, pomyślane były jako kontynuacja doświadczeń Światowych Dni Młodzieży.

fot. pixabay.com

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii o wytrwałej modlitwie bp Damian Muskus podkreślał w homilii, że warto postawić na Boga, bo On nigdy nie zawodzi i wie lepiej od człowieka, co dla niego jest najlepsze. – Teraz jest czas, byście przyszli do Jezusa i powiedzieli Mu, o czym marzą wasze serca. Nie czekajcie z tym do jutra, do kiedyś tam. O szczęśliwe życie warto powalczyć już, od razu – przekonywał młodych krakowski biskup pomocniczy.

Zachęcając młodych do tego, by nie lękali się powierzać Bogu swoich spraw na modlitwie, hierarcha podkreślał, że Bóg jest zawsze po stronie człowieka. – On nie po to przyszedł na świat, nie po to zginął straszliwą śmiercią i nie po to zmartwychwstał, byście dziś się ociągali i nie wiedzieli, co zrobić ze swoim życiem. On nie przyszedł po to, byście żyli na pół gwizdka albo całkiem sobie odpuścili walkę o szczęście i miłość – dodał, zauważając, że Bóg nigdy nie odtrąca człowieka, który Go prosi z wiarą o sprawy, które są dla niego najważniejsze.

– Usłyszeliśmy Jego obietnicę, że otrzymamy wszystko, o co Go poprosimy i co jest dobre dla nas. A On zawsze dotrzymuje obietnic – zaznaczył kaznodzieja.

Biskup tłumaczył młodym, czym jest modlitwa wytrwała. – Wytrwałość jest sprawdzianem, jak bardzo wam zależy na tym, o co prosicie. Bóg tego sprawdzianu nie potrzebuje, bo zna wasze serca, ale czasem chce, żebyście sami zobaczyli, czy potraficie walczyć o to, co jest dla was ważne – wyjaśniał.

Mówił także o tym, że Bóg nie zawsze spełnia prośby człowieka w sposób nadzwyczajny, bo obdarzył człowieka wyobraźnią i wieloma zdolnościami, dzięki którym może on sam osiągnąć to, o co prosi. – Prawdziwie nadzwyczajne interwencje Jezus rezerwuje sobie na naprawdę poważne sytuacje. A czasem po prostu musicie jeszcze trochę dorosnąć do daru, o który prosicie – tłumaczył. – Próbujcie wciąż od nowa i nie zniechęcajcie się, gdy wydaje się wam, że On milczy. Jego milczenie jest pełne miłości, pamiętajcie o tym – zachęcał.

Według niego najważniejszym owocem wytrwałej modlitwy jest zmiana, która zachodzi w modlącym się człowieku. – Im dłużej się Panu Bogu naprzykrzacie, im wytrwalej szukacie Go, tym mocniej Go będziecie kochać. Nawet jeśli buntujecie się przeciwko Niemu, bo nie wszystko idzie po waszej myśli – mówił. Obiecał młodym, że szczera modlitwa zmieni ich serca, wypełni je odwagą i ufnością.

Powołując się na przykład świętych, którzy wnieśli do Kościoła nowość i dynamizm, bp Muskus podkreślał, że żaden z nich nie byłby w stanie dokonać wielkich dzieł, gdyby bali się marzyć lub o swoich marzeniach nie opowiadali Bogu. – Ci Boży marzyciele byli jednocześnie ludźmi wielkiej, wytrwałej modlitwy – mówił kaznodzieja.

Msze św. na zakończenie ewangelizacyjnych rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży w Suchej Beskidzkiej odprawiali w szkołach krakowscy biskupi: abp Marek Jędraszewski, bp Jan Szkodoń, bp Grzegorz Ryś oraz bp Damian Muskus.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter