17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Da się!

Ocena: 0
1618

Czasy mogą się zmieniać, ale Boże Słowo i Jego najlepsze zasady – nie.

fot. pixabay.com

Słyszę coraz częściej od wierzących (!), że pewne Boże zasady to już przeżytek, że musimy się dostosować do świata wokół, że czasy są inne albo po prostu już się tego czy tamtego nie da, bo to za trudne.

Czystość do ślubu? Dziś już się nie da. Wszyscy idą inną drogą. Wierność w małżeństwie? Człowiek nie da rady. Uczciwość w podatkach? Ale przecież muszę dbać o swoje, Państwo ze mnie zdziera za dużo. Przestrzeganie przepisów prawa drogowego? Ale przecież ono czasem nie ma sensu. Jesteśmy mądrzejsi. I tak możemy mnożyć.

Czytałam niedawno 1. rozdział Księgi Jozuego, a tam przypomnienie, żeby ponad wszystko cenić i stosować Boże zasady, żeby nie odchodzić od nich ani na prawo, ani na lewo, bo od tego także zależy nasze powodzenie i Boże błogosławieństwo nad nami: „Niech ta Księga Prawa będzie zawsze na twych ustach: rozważaj ją w dzień i w nocy, abyś ściśle spełniał wszystko, co w niej jest napisane, bo tylko wtedy powiedzie ci się i okaże się twoja roztropność” (Joz 1, 8).

Przeczytałam także następujące słowa z Listu Judy: „Temu zaś, który może was ustrzec od upadku i stawić nienagannymi i rozradowanymi wobec swej chwały, jedynemu Bogu, Zbawcy naszemu przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, chwała, majestat, moc i władza przed wszystkimi wiekami i teraz, i na wszystkie wieki!” (Jud 24–25). Pismo Święte zapewnia więc nas, że Bóg daje moc, byśmy nie wikłali się w grzech. Sami nie damy rady, ale polegając na Nim – owszem!

Gdzie indziej Słowo Boże mówi, że pokusy da się pokonywać: „Pokusa nie nawiedziła was większa od tej, która zwykła nawiedzać ludzi. Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania abyście mogli przetrwać” (1 Kor 10, 13).

Bóg nie obiecuje życia bez pokus, ale mówi, że kiedy będziemy ich doświadczać, da wystarczającą moc, byśmy zwyciężyli.

Nie ma rzeczy za trudnych. Owszem, czasem upadniemy, ale nie dlatego, że założyliśmy, że się nie da, ale z powodu jakiejś słabości. I wtedy szybko się nawracamy i wyznajemy grzech.

Czasy mogą się zmieniać, ale Boże Słowo i Jego najlepsze zasady – nie. Nigdy. „Wszystkie przykazania Jego są trwałe, ustalone na wieki, na zawsze, nadane ze słusznością i mocą” (Ps 11, 7b–8). Nie ma Bożych zasad, które są niepotrzebne. Wszystkie są dobre i słuszne.

Jan Paweł II w encyklice „Veritatis splendor” (łac. „Blask prawdy”) przypomina, że: „Chrystus nas odkupił! Znaczy to, że obdarzył nas możliwością realizacji całej prawdy naszego istnienia; że wyzwolił naszą wolność spod władzy pożądania” (VS 103).

Nie dajmy się więc wciągnąć w chrześcijaństwo „light”, pełne niewiary i tego, że nie da się dziś żyć zgodnie z Bożymi drogami. Można tak żyć. Da się! Trzeba tylko chcieć i zaufać Bogu i Jego mocy – On nas ustrzeże od upadków!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter