2 lutego
czwartek
Marii, Miloslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jedność jako zadanie

Ocena: 5
647

 

Drugi ołtarz: stół.

To ołtarz wspólnych działań, bycia razem: wspólnych posiłków, rozmów przy stole, wspólnej pracy i odpoczynku, ale również wspólnych finansów. To bardzo ważna przestrzeń. I jest pewnym paradoksem, że gdy spotykam pary, które są w kryzysie lub się rozpadają, okazuje się, że właśnie tego stołu zabrakło. Są np. sytuacje, że przychodzi do mnie żona w kryzysie małżeńskim i mówi, że w tym roku mąż pojechał sam na wakacje, ponieważ jego było stać, a jej nie. Jeśli chce się budować małżeńską jedność, trzeba w kwestii finansów przejść z etapu „moje, twoje” do „nasze” i np. zdecydować się na wspólne konto w banku.

Z niepokojem obserwuję, że w coraz większej liczbie mieszkań nie ma kuchni. Gdy nie ma kuchni – nie ma stołu. Do budowania jedności potrzebujemy czasu dla siebie: przy stole, a nie przed telewizorem. Potrzebujemy też w małżeństwie swoich rytuałów, wspólnej porannej kawy na werandzie, słów i gestów zarezerwowanych jedynie dla żony czy męża. Także odkrywania wspólnych pasji, zainteresowań.

Gdy kogoś kochamy, choć trochę zainteresujmy się także tym, co jest jego pasją. I choć jazda motocyklem czy chodzenie po górach to nie jest nasz świat, ze względu na męża wsiądźmy z nim raz czy dwa razy w miesiącu na ten motocykl, pojedźmy z nim w góry. Mąż z kolei niech się zrewanżuje i pójdzie z żoną na dłuższy spacer czy podejmie inną jej ulubioną aktywność.

Ważne moim zdaniem, chociaż nie najważniejsze do budowania jedności, jest także kryterium intelektualne, by kiedyś nie uświadomić sobie: „nie mam o czym z mężem/żoną rozmawiać”. To może z czasem tworzyć między małżonkami bariery.

 

Ołtarz trzeci: łoże małżeńskie.

Na pewno powinno być jedno, wspólne. Trudno utrzymać jedność małżeńską, śpiąc w osobnych łóżkach, tym bardziej w dwóch osobnych pokojach, albo śpiąc w jednym pokoju z dzieckiem powyżej pewnego wieku.

Ten ołtarz bardzo jednoczy, trzeba jednak podkreślić, że na jakość nocy wpływa jakość poprzedzającego ją dnia. To nie są rzeczywistości od siebie odseparowane. Im bliżej jesteśmy ze sobą i fascynujemy się sobą na poziomie emocjonalnym, duchowym, intelektualnym, tym prościej będzie podtrzymać tę fascynację na płaszczyźnie seksualnej. Tymczasem spowiednicy dobrze wiedzą, jak wielki jest problem wygasania w małżeństwach życia seksualnego. Można powiedzieć, że małżeństwa, które nie mają problemów z trzecim ołtarzem, to dopiero te, które mają zadbane dwa pierwsze ołtarze, dorzucają do ogniska jedności na różnych poziomach, a nie tylko dbają o ten ostatni ołtarz i na nim się koncentrują.

Ważnym wskazaniem jest to, o czym mówił św. Jan Paweł II w swojej teologii ciała: że szczęśliwe małżeństwo to takie, w którym „ja troszczę się o nią, ona troszczy się o mnie”. Jesteśmy i żyjemy dla siebie nawzajem. Jesteśmy dla drugiej osoby darem. I to pięknie przekłada się na wszystkie trzy wspomniane wyżej ołtarze.

 

Jedność małżeńską możemy budować już w narzeczeństwie?

Możemy i powinniśmy. Dlatego tak dużą rolę odgrywa dobre przeżycie kursu przedmałżeńskiego i całego okresu narzeczeństwa. Nade wszystko w tym okresie, ale i później, w małżeństwie, bardzo istotne jest, by dużo ze sobą rozmawiać – jak najwięcej spraw i problemów ze sobą omówić. Nieprzegadane często prowadzą do kryzysów małżeńskich. Oczywiście, pewnych rzeczy nie da się przewidzieć, ale im lepiej poznamy naszego przyszłego współmałżonka przed ślubem, tym lepiej to potem zaowocuje. Na szczęście dziś nie brakuje propozycji dla narzeczonych, by porozmawiali na tematy, które jeszcze im nie przychodzą do głowy, a w przyszłości okażą się ważne. Wyróżniłbym m.in. sprawę dzieci – czy, ile, jak chcielibyśmy je wychowywać? Także tematy finansów, kontaktów z teściami czy choćby sposobu spędzania wolnego czasu. Przy okazji już wtedy zobaczymy, czy osoba, którą pokochaliśmy, chce się zmieniać, czy chce ze względu na nas pracować nad sobą. Dobrze wybrać partnera na wspólne życie – to też recepta na jedność i małżeńskie szczęście.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Aby jedność małżeńska była realna, dla męża numerem jeden w rodzinie musi być żona, dla żony – mąż. To dotyczy zwłaszcza młodych mam, które mają tendencję do przekierowania uwagi i miłości z męża na dzieci. To niełatwe zadanie dla żon – nie zgubić gdzieś męża, a dla mężów – nie dać się wypchnąć z życia i serca żony. Oboje muszą podejmować wysiłek, by tak się nie stało.

Jeszcze gdy chodzi o wspólną rozmowę: bardzo ważne jest to, by otworzyć się na siebie i o sprawach trudnych, naszych słabościach, błędach, tym, z czym sobie nie radzimy, sprawach najbardziej osobistych – nie rozmawiać w pierwszej kolejności z mamą, kolegą, przyjaciółkami, ale z żoną czy mężem. To jest najwyższy poziom jedności.

W końcu warto przywołać papieża Franciszka, który mówiąc w jednej z katechez o jedności małżeńskiej, podkreślił trzy słowa, które jej budowaniu bardzo służą. Pierwsze: „czy mogę?” w miejsce „to mi się należy”. A kolejne dwa słowa to „przepraszam” i „dziękuję”. W małżeństwie bardzo ważna jest delikatność i szacunek, które bardzo wspierają budowanie jedności małżeńskiej. Warto z tej papieskiej wskazówki jak najczęściej korzystać. Mieć świadomość, że jedność małżeńska jest procesem – Franciszek mówi, że projektem do realizowania przez całe nasze życie. I jako taki ma swoją dynamikę. Potrzebuje czasu, a nie ocen otoczenia oraz porównywania się z innymi małżeństwami. Dlatego budujmy tę jedność, nie zrażając się trudnościami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lutego

Czwartek, IV tydzień zwykły - święto Ofiarowania Pańskiego
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. 
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 2, 22-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter