20 października
środa
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kapłani w pasiakach

Ocena: 5
781

Na drogach niemieckiego prześladowania za wiarę, szczególnymi instytucjami, wprost szatańskiej nienawiści, były niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady, w których więzieni byli także księża katoliccy.

fot. IPN

Wśród 1213 obozów, o różnej wielkości i reżimie, które Niemcy przygotowali dla swoich przeciwników u siebie oraz w krajach okupowanych na terenie Europy był obóz Auschwitz. W latach 1940-1942 przeznaczony wyłącznie dla Polaków, zwłaszcza inteligencji i duchowieństwa. 14 czerwca minęła 80. rocznica pierwszego transportu 728 Polaków z więzienia w Tarnowie do Auschwitz. Po przybyciu pierwszych transportów więźniów przystąpiono do rozbudowy obozu, którego komendantem został Rudolf Höss.

Rocznica skłania zarówno do ponownego spojrzenia na to miejsce przerażającego ludobójstwa, jak i do refleksji nad głębszymi przyczynami popełnionych tutaj zbrodni, oraz do przypomnienia polskich duchownych, więźniów tego obozu, którzy ponieśli śmierć męczeńską, tylko dlatego, że byli polskimi kapłanami, a także tych, którzy przez Auschwitz zostali odesłani do obozu w Dachau. Ten ostatni był miejscem uwięzienia 2700 duchownych katolickich z krajów podbitej przez Niemców Europy, w tym 1780 kapłanów polskich, z których 868 zginęło.

 


IDEOLOGA ATEISTYCZNA

W Auschwitz uwięziono około 500 polskich księży, kleryków, zakonników i 35 sióstr zakonnych. Cierpieli i oddawali życie w obronie najwyższych wartości ducha, a w obliczu śmierci dali dowód swojej tożsamości, dobro innych przedkładając nad własne sprawy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 27 (767), 05 lipca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
Czuwajcie i bądźcie gotowi, bo o godzinie,
której się nie domyślacie,
Syn Człowieczy przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter