6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kustosz Łagiewnik: coraz więcej ludzi odkrywa w Miłosierdziu Boga szczęście i pokój dla świata

Ocena: 4.9
739

W niedzielę 22 sierpnia, odbyła się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik. Publikujemy wywiad z ks. Zbigniewem Bielasem, rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach o tym, dlaczego pielgrzymowanie jest tak istotne i czemu kult miłości miłosiernej Boga, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród wierzących.

fot.https://twitter.com/milosierdzie_pl/

KAI (Łukasz Kaczyński): Dlaczego coroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia jest tak ważna?

Ks. Lucjan Bielas: Dzisiaj w Łagiewnikach już po raz ósmy spotkają się Czciciele Bożego Miłosierdzia. Ta pielgrzymka odbywa się od 2014 r. zawsze w niedzielę po rocznicy poświęcenia bazyliki. Inspiracją do jej powstania była wdzięczność dobremu Bogu za dar konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia i zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu dokonane przez św. Jana Pawła II. Jest to również szczególna okazja spotkania tych, którzy oddają cześć Bożemu miłosierdziu. Wiemy, że Święto Miłosierdzia wielu przeżywa w swoich parafiach, które noszą takie wezwanie. Natomiast sierpień umożliwia stworzenie wspólnoty w Łagiewnikach. W tym roku nasze pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

Co jest najistotniejszym elementem na tym pątniczym szlaku do Łagiewnik?

Ci, którzy przybywają w tym szczególnym dniu do Łagiewnik, uczestniczą we Mszy świętej i Godzinie Miłosierdzia, a także korzystają z sakramentu pokuty. To jest najistotniejsze. Stają przed miłosiernym Jezusem, wpatrują się w Jego oczy i mówią Mu w każdej sytuacji swojego życia: „Jezu, ufam Tobie”. Jak co roku będą mieli także możliwość zapoznania się z dziełami miłosierdzia, jakie funkcjonują przy naszym Sanktuarium.

A co jest wyjątkowego w tym roku?

W ubiegłym roku, jak wszyscy pamiętamy, przeżywaliśmy czas pandemii. Wówczas pojawiła się inicjatywa powstania Dzwonów Nadziei dla różnych kontynentów - ich piękny dźwięk ma nieść ludziom nadzieję. Arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił wtedy trzy dzwony, które znalazły swoje miejsce na Filipinach, w Brazylii i właśnie w Łagiewnikach. W tym roku zostaną poświęcone kolejne. Tym razem dla sanktuarium w Munyonyo w Ugandzie, gdzie pracują polscy franciszkanie oraz parafii Świętej Trójcy w Chicago.

Podczas tegorocznej pielgrzymki rozpoczną się wydarzenia przygotowujące do 20. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II. To bardzo ważna rocznica.

17 sierpnia 2002 r. do Łagiewnik przybył papież Polak. W tym pamiętnym dniu konsekrował naszą bazylikę i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. Ci, którzy wówczas byli w świątyni mieli świadomość, że dzieje się coś ogromnie ważnego. Gdy tylko św. Jan Paweł II zaczął wypowiadać słowa Aktu zawierzenia, wszyscy powstali z miejsc… Byłem wtedy w Bazylice i pamiętam tę niezwykłą atmosferę. W podsumowaniu pontyfikatu Jana Pawła II dokonanym przez Katolicką Agencję Informacyjną to jedno z 25 najważniejszych wydarzeń.

Rzeczywiście w przyszłym roku obchodzić będziemy 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II. Zdając sobie sprawę z doniosłości tamtego wydarzenia i widząc w jak trudnym okresie dziejów przyszło nam żyć, postanowiliśmy zorganizować roczne przygotowanie do tego jubileuszu. Zaprosiliśmy do naszej inicjatywy sanktuaria Bożego Miłosierdzia na całym świecie, parafie pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia, miejsca kultu i wspólnoty Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Już dziś mamy zgłoszenia m.in. z Australii, Argentyny, Brazylii, Ugandy, Tanzanii, Burkina Faso, Meksyku, Białorusi, Kazachstanu, Włoch, Portugalii, a nawet Wietnamu. Zainteresowanie oczywiście wyrażają także parafie z Polski. To bardzo nas cieszy.

Jak będzie wyglądać to przygotowanie?

Rozważania do poszczególnych fragmentów Aktu zawierzenia przygotowuje metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. To dla nas wielka radość, że podjął się on tego zadania. Chcemy - począwszy od sierpnia bieżącego roku - w każdą niedzielę po 17 dniu miesiąca gromadzić się na modlitwie w Godzinie Miłosierdzia i Mszy świętej w różnych miejscach w Polsce i na świecie, rozważać na nowo Akt zawierzenia i czerpać z bogactwa treści w nim zawartych. Zainteresowani naszą inicjatywą, którzy przyślą do nas wiadomość o chęci włączenia się w to przygotowanie na adres info@milosierdzie.pl będą otrzymywać od nas materiały, tak by trwali w łączności z nami na modlitwie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku staniemy razem przed obliczem Pana Jezusa Miłosiernego i wspólnie, za przykładem św. Jana Pawła II, zawierzymy świat Bożemu Miłosierdziu.

Od kilku lat można obserwować duży wzrost liczby czcicieli Bożego Miłosierdzia. Jak Ksiądz Kustosz sądzi, czym jest to spowodowane?

Nasze przygotowania do dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu pokazały nam jak wiele osób na całym świecie modli się Koronką do Bożego Miłosierdzia, Aktem zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu oraz jak wielu wpatruje się w oblicze Pana Jezusa Miłosiernego. Odpowiadając na pytanie, dlaczego się tak dzieje, przytoczę słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział właśnie w Łagiewnikach: „Tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”. One wyrażają w zasadzie wszystko.

Dlaczego warto przyjechać do Łagiewnik i co może wynieść człowiek z odwiedzin krakowskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia?

Po raz kolejny zacytuję Jana Pawła II. Warto tu przyjechać, bo „jest to szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaski i udzielać swego miłosierdzia”. Ojciec Święty w homilii 17 sierpnia 2002 r. mówił dalej: „Modlę się, by ten kościół był zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga; miejscem nawrócenia i pokuty; miejscem sprawowania ofiary eucharystycznej - źródła miłosierdzia; miejscem modlitwy - wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”.

Każdego dnia staramy się odpowiadać na papieską prośbę i modlitwę. Każdy, kto do nas przybędzie, może skorzystać z sakramentu pokuty, pomodlić się, patrząc w oczy Jezusa Miłosiernego oraz nawiedzić Kaplicę Wieczystej Adoracji. Warto przypomnieć, że od tegorocznego Święta Miłosierdzia trwa również całodobowa transmisja z tej kaplicy. O każdej porze dnia i nocy, na każdym kontynencie, możemy się więc łączyć duchowo z tym miejscem, gdzie wielu przybywa na modlitwę przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. A z rozmów z pielgrzymami wiem, że pobyt na łagiewnickim Wzgórzu Miłosierdzia jest wielką łaską, która często rodzi wewnętrzny pokój i radość serca.

Przeczytaj także: Nowenna przed 20. rocznicą Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter