13 kwietnia
wtorek
Przemyslawa, Hermenegildy, Marcina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłość według Wojtyły

Ocena: 0
396

W 1960 roku w USA dopuszczono do użytku pigułkę antykoncepcyjną. W tym samym roku bp Karol Wojtyła opublikował książkę „Miłość i odpowiedzialność”, dotyczącą etyki seksualnej.

fot. wikipedia

Wojtyła bacznie obserwował trendy kulturowe i już zawczasu dał na nie odpowiedź

 

Wprowadzenie pigułki było jednym z symptomów rewolucji seksualnej, której kulminacja nastąpiła w czasie młodzieżowej rewolty na Zachodzie w 1968 roku. Do Polski zmiany obyczajowe docierały nieco wolniej. Trudno się oprzeć wrażeniu, że Wojtyła bacznie obserwował trendy kulturowe i już zawczasu dał na nie odpowiedź. Jednak bezpośrednią inspiracją do napisania studium etycznego o miłości były dla niego niezliczone rozmowy, które prowadził ze studentami, będąc duszpasterzem akademickim w Krakowie.

 


CHCĘ DOBRA DLA CIEBIE

Wizja życia małżeńskiego przedstawiona przez Wojtyłę jest skierowana nie tylko do katolików czy chrześcijan, ale do wszystkich odbiorców, gdyż autor przedstawia argumenty filozoficzne, a nie posługuje się argumentami wynikającymi z Biblii lub Tradycji Kościoła. Podstawą rozważań Wojtyły jest afirmacja osoby, podkreślanie wartości człowieka oraz zdecydowany sprzeciw wobec utylitarystycznego, instrumentalnego podejścia do innych ludzi. Nikt nie może być traktowany jak środek do osiągnięcia jakiegoś celu, ale każdego należy traktować z miłością – podkreśla Wojtyła. Ta myśl bezpośrednio przekłada się na zasady dotyczące współżycia seksualnego i – ogólnie – etyki małżeńskiej. Szukanie w akcie seksualnym przede wszystkim własnej korzyści i przyjemności, bez zważania na drugą osobę, niszczy wzajemną relację.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 15 (806), 11 kwietnia 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 14 kwietnia 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 kwietnia

Wtorek, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni/wspomnienie św. Marcina I, papieża i męczennika
«Trzeba wam się powtórnie narodzić».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 3, 7b-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter