23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Młodzi mają wpływ

Ocena: 0
1096

Zaczęło się od jednej odważnej studentki. Dziś World Youth Alliance (WYA) zrzesza milion młodych ludzi, którzy chcą tworzyć społeczeństwo respektujące godność człowieka.

fot. World Youth Alliance

Nienaruszalna godność osoby, człowiek w centrum przedsięwzięć politycznych i inicjatyw – założenia WYA brzmią wzniośle, natomiast proponowane działania są praktyczne i konkretne. Młodzi ludzie odbywają szkolenia, uczestniczą w międzynarodowych zjazdach, a w ramach Advocacy Academy uczą się sztuki dyskusji i argumentowania na ważne tematy, np. bioetyczne. Niektórzy członkowie odbywają staże w biurze WYA w Brukseli czy w innych miejscach na świecie.

 


NIE REDUKUJCIE NAS

W roku 1999 21-letnia Anne Halpine z Kanady miała okazję obserwować konferencję Organizacji Narodów Zjednoczonych. W pewnym momencie grupa 32 młodych ludzi wygłosiła przemówienie, domagając się wprowadzenia aborcji jako prawa człowieka, praw seksualnych dla dzieci, ograniczenia praw rodzicielskich.

Mowa wyselekcjonowanej grupy młodzieży, twierdzących, że reprezentują 3 mld młodych na świecie, zmotywowała Annę do działania. Wraz z grupą kilkorga przyjaciół przygotowała różowe ulotki, prezentujące pełniejszą wizję człowieka. „Rozwój całej osoby obejmuje wymiar moralny, duchowy, emocjonalny, intelektualny, a także fizyczny. Nie redukujcie nas do naszych funkcji seksualnych” – napisali młodzi. Rozdali ulotki na całej sali, wywołując zamieszanie, które przerwało obrady na dwie godziny. Część delegatów, szczególnie z państw rozwijających się, dziękowała im za tę akcję, prosząc, by zostali w ONZ na stałe oraz uczyli młodych w ich krajach, jak skutecznie wywierać wpływ.

Takie są początki World Youth Alliance, organizacji mającej dziś biura w Brukseli, Nowym Jorku, Meksyku, Bejrucie, Nairobi i Manili. WYA reprezentuje młodzież w Parlamencie Europejskim, Organizacji Narodów Zjednoczonych czy Organizacji Państw Amerykańskich. Jej członkowie zabierają głos, dostarczają analiz i informacji, prowadzą szkolenia. Wywierają wpływ. Kiedy międzynarodowe instytucje próbują forsować np. prawo aborcyjne, powołując się na głos ogółu młodych ludzi, WYA protestuje, pokazując, że wcale tak nie jest. Organizacja zrzesza bowiem milion osób w wieku 10–30 lat, które podpisały deklarację mówiącą o godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, roli rodziny i integralnym rozwoju człowieka.

 


RAZEM MOŻNA WIĘCEJ

Do WYA przynależą nie tylko chrześcijanie – godność człowieka jest bowiem wartością ponadreligijną, zakorzenioną w prawie naturalnym.

– Obserwując debaty, które toczą się w ONZ, członkowie WYA zauważyli, że w gruncie rzeczy toczą się one wokół jednego pytania: Kim jest człowiek? Odpowiedź na to filozoficzne pytanie ma bardzo praktyczne konsekwencje – w postaci rezolucji i programów, które są później wdrażane, i np. decyduje o tym, czy pomoc międzynarodowa dla danego kraju zostanie powiązana z upowszechnieniem dostępu do aborcji lub konkretnym modelem edukacji – mówi Zofia, koordynatorka polskiego oddziału.

Dlatego podstawowe szkolenie dla członków organizacji odbywa się w formie klubu dyskusyjnego, na którym omawia się teksty św. Jana Pawła II, Nelsona Mandeli, Mahatmy Gandhiego czy Normana Davisa, odnajdując w nich wszystkich wartość ludzkiej godności.

– W Polsce bycie „za życiem” kojarzy się wyłącznie z katolicyzmem. Będąc w WYA, widzę, że te wartości są uniwersalne. Na naszej szkole letniej z bioetyki i praw człowieka w Szybeniku (Chorwacja) poznałam wiele wspaniałych i bardzo inspirujących osób z całego świata: Indii, Filipin, Kolumbii, USA, Kanady i Europy. Niektórzy interesują się bardziej edukacją lub tworzeniem pozytywnej kultury, inni dyplomacją i rzecznictwem w instytucjach międzynarodowych. Najbardziej zaangażowana w działalność pro-life okazała się muzułmanka mieszkająca we Francji – dodaje Zofia.

W Polsce WYD działa od 2020 r. Na lipcowe warsztaty „Różne twarze Solidarności”, organizowane w Krakowie przez polski oddział, przyjechało 30 osób z całej Europy. W październiku ruszają kolejne szkolenia. Samemu trudno byłoby cokolwiek zorganizować, ale dla grupy ludzi, którzy podobnie widzą świat, nie ma rzeczy niemożliwych – mówi Zofia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 maja

Piątek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
Słowo Twoje, Panie, jest prawdą,
uświęć nas w prawdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter