2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na służbie tajemnicy

Ocena: 0
1993

Bez wątpienia Józef jest wyjątkowym świętym. Ale czy następuje rozwój jego kultu?

Na pewno św. Józef wychodzi z cienia, jego rola zwiększa się. Jest patronem Kościoła. Kiedy są w nim wielkie kryzysy, wtedy szczególnie obecny jest św. Józef, bo pełni taką samą funkcję, jaką sprawował wobec Dzieciątka Jezus. Jan Paweł II podkreślał, że jest to patron Kościoła naszych czasów. I tak rzeczywiście jest. Sobór Watykański II został powierzony przez papieża Jana XXIII św. Józefowi. We wszystkich zakonach miejsce św. Józefa jest bardzo ważne – jest ich patronem. Następuje coraz większy rozwój Centrów Józefologicznych, od Montrealu przez Meksyk i Hiszpanię po Rzym. Spotykamy się co cztery lata na sympozjach międzynarodowych w celu odkrywania, pogłębiania, dokumentowania obecności św. Józefa w teologii, sztuce, pieśniach, pobożności ludowej itp. Co roku odbywają się również sympozja w Kaliszu. W tym roku będzie ono miało miejsce 7 maja.

 

Papież zadecydował o włączeniu imienia św. Józefa do modlitw eucharystycznych Mszy Świętej. Jakie to ma znaczenie?

W Kanonie Rzymskim, czyli w I Modlitwie Eucharystycznej imię św. Józefa wprowadził papież Jan XXIII. Jest rzeczą ciekawą, że potem nie powtórzono tego w innych modlitwach eucharystycznych. Dlatego w czasie X Międzynarodowego Kongresu Józefologicznego w Kaliszu w 2009 r. napisaliśmy postulat, żeby Ojciec Święty zdecydował, by w każdej modlitwie eucharystycznej został włączony św. Józef, od razu po Matce Bożej. Niezwykle ważne jest pokazanie wiernym, że nie ma Maryi, Świętej Rodziny bez św. Józefa. Episkopat Polski przedstawił naszą prośbę w Watykanie. Teraz nasz patron zajmuje odpowiednie miejsce w czasie liturgii, obok Maryi, jako „sługa zbawienia”. Leon XIII podkreślał, że św. Józef „przewyższa wszystkich ludzi swoją pozycją, gdyż z rozporządzenia Bożego był opiekunem Syna Bożego i w przekonaniu otoczenia Jego ojcem. Naturalnym następstwem tego było, że Słowo odwieczne z pokorą było św. Józefowi poddane i okazywało mu cześć, jaką dzieci rodzicom okazywać winny”.

 

Którzy święci mieli szczególne nabożeństwo do św. Józefa?

Wielu świętych kochało św. Józefa i wymienić ich wszystkich byłoby trudno: Franciszek Salezy, Teresa Wielka oraz papieże Leon XIII, Jan XXIII, Jan Paweł II. Święty brat Andrzej z Kanady (1846-1937) całe życie darzył wielką miłością św. Józefa, przez ponad 60 lat dzięki jego modlitwie za pośrednictwem św. Józefa wielu chorych otrzymywało od Boga łaskę uzdrowienia. Był również inicjatorem budowy w Montrealu największego na świecie sanktuarium św. Józefa. Choć oczywiście to tylko kilka przykładów.

 

Czyim patronem jest św. Józef?

Nie popełniłbym błędu, gdybym powiedział, że św. Józef patronuje wszystkim. Jest orędownikiem rodzin, mężczyzn, księży, osób żyjących w celibacie, misjonarzy, zakonów kontemplacyjnych, wygnańców, deportowanych, narzeczonych, zakochanych, robotników, przedsiębiorców, ubogich, a także wielu miast, państw, diecezji czy dobrej śmierci. Do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przychodzi wiele świadectw o doznanych łaskach przez wstawiennictwo św. Józefa. Jego czciciele znajdują męża lub żonę, wypraszają dar potomstwa, uzdrowienia, zgodę w rodzinie.

 

Mówi się dziś o kryzysie mężczyzn. Czego może ich nauczyć św. Józef?

Przede wszystkim pełnego zaufania Bogu. Żeby stać się prawdziwym obrońcą kobiet i dzieci, należy nawiązać szczerą relację z Bogiem, być wobec Niego uległym i posłusznym. Bez wątpienia najważniejszą rolą mężczyzny jest przekazanie swoim dzieciom wiary, a dopiero potem to, żeby być żywicielem rodziny. Ze wzoru św. Józefa powinny korzystać nie tylko sami mężczyźni, ale całe rodziny. Kaliski obraz jest niezwykle wymowny i sugestywny. Między małżonkami stoi Chrystus. Rodziny, w których mieszka Jezus, stają się obrazem i podobieństwem Boga. Święty Józef jest doskonałym przewodnikiem w drodze do świętości. W Nazarecie jest figura Jezusa, który, stojąc obok św. Józefa, trzyma otwartą księgę, a w niej napis: „Idźcie do Józefa”. Czy potrzeba więc jeszcze większej zachęty, aby stać się czcicielem św. Józefa?


Ks. Andrzej Latoń (1962) święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. we Włocławku. Doktor filozofii, wikariusz generalny diecezji kaliskiej, prezes Polskiego Studium Józefologicznego. Jest proboszczem parafii św. Gotarda w Kaliszu.

rozmawiała Ewelina Steczkowska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 12 (546), 20 marca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter