29 września
piątek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nauczyciele na Jasnej Górze

Ocena: 0
1029

Nauczyciele i wychowawcy już po raz 85. pielgrzymowali na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka, która trwała od 1 do 2 lipca, przebiegła pod hasłem „Błogosławiona Natalia Tułasiewicz Patronką Nauczycieli Polskich”.

fot. FB Jasna Góra

W wydarzeniu uczestniczyli kuratorzy oświaty, nauczyciele i wychowawcy z całego kraju. Częścią pielgrzymki było sympozjum poświęcone bł. Natalii Tułasiewicz – nauczycielce, polonistce i poetce, beatyfikowanej w grupie 108 męczenników II wojny światowej, która w marcu tego roku została ogłoszona patronką polskich nauczycieli.

 


NOWOCZESNOŚĆ I TRADYCJA

Natalia Tułasiewicz pielgrzymowała na Jasną Górę, również z młodzieżą, którą uczyła w Poznaniu. 18 sierpnia 1943 r. wyznała: „Wierzę w szczególną opiekę Matki Najświętszej. Jej kult noszę w sercu od najwcześniejszych dni życia”. Należała do Sodalicji Mariańskiej.

Świadectwem o patronce pedagogów podzieliła się jej kuzynka Natalia Tułasiewicz-Wala, współredaktorka strony blogoslawionanatalia.eu. Przypomniała, że Natalia pojechała jako robotnica do Hanoweru, by tam wspierać młode polskie dziewczęta, które zostały wysłane na roboty do Niemiec. Krzewiła tam polskość. Swoje podopieczne wspierała edukacyjnie, katechetycznie, ale także społecznie, animując życie, które toczyło się tam w konspiracji. Za to została skazana na pobyt w obozie w Ravensbrück, gdzie została zagazowana. – Ale oprócz oddania życia za swoją misję jest też druga wspaniała strona Natalii – zauważyła przedstawicielka rodziny – poetka, kochająca życie, przyrodę i ludzi. – Pokreśliła, że błogosławiona jest pięknym przykładem w drodze do świętości w stanie świeckim.

– Chciałbym, by nauczyciele, zapatrzeni w piękną postać bł. Natalii, jej życie oddane Bogu, ludziom, szkole, misji nauczycielskiej, sami chcieli tak kwitnąć jak ona – mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli. Zwrócił uwagę, że to wielka łaska, że „uzyskaliśmy w tym roku od Kongregacji ds. kultu zgodę i potwierdzenie, że bł. Natalia została ogłoszona patronką nauczycieli polskich”. – To postać, która wykazała się wiernością powołaniu do końca swojej misji – zaznaczył. Podkreślił, że przesłanie, jakie niesie błogosławiona nauczycielom, to łączenie w sobie nowoczesności i tradycji.

Delegat KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli zauważył też, że „istnieje olbrzymia potrzeba umocnienia chrześcijańskich nauczycieli, przypomnienia im o tym, że są ważni, kochani, potrzebni i że od nich zależy jutro naszej ojczyzny, rodzin, że wielkość ich powołania leży w tym, że służą człowiekowi, zwłaszcza młodemu, by stawał się jeszcze bardziej człowiekiem”.

 


W CIENIU PANDEMII I WOJNY

W pielgrzymce i sympozjum wziął udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Jesteśmy po bardzo ważnym roku szkolnym, pierwszym po dwuletnim okresie pandemicznym – zauważył. Minister wskazywał także na rolę bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem. – Trwanie we wspólnocie jest nam wszystkim potrzebne, szczególnie uczniom – mówił.

Szef MEiN zaznaczył, że wojna w Ukrainie i napływ uchodźców do szkół to zupełnie nowe wyzwanie, z którym musieli się mierzyć nauczyciele w ostatnich miesiącach. Podkreślał, że eskalacja konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą zmieniła rzeczywistość, także w obszarze oświaty i wychowania. Minister Czarnek podziękował nauczycielom za ich zaangażowanie i wskazywał, że postać bł. Natalii Tułasiewicz może być inspiracją w ich codziennej pracy.

Pielgrzymkę zakończyła centralna Msza święta sprawowana na szczycie o godz. 12.00. Podczas Eucharystii ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Jan Wątroba przypomniał, że „człowiek wezwany jest do odwzajemnienia Bożej miłości i stąd zrodziło się pragnienie bycia świętą u bł. Natalii Tułasiewicz. Zdumiewa jej zaangażowanie, by jak najlepiej pomagać i nie tyle nawracać, ile ukazywać, że dobro zawsze istnieje i zwycięża”.

– Pielgrzymka ma dla nas zawsze ogromne znaczenie, ale ten rok jest szczególny, bo zyskujemy kolejnego sprzymierzeńca w trudnej wychowawczej pracy z młodzieżą – zauważyła Urszula Bauer, śląska kurator oświaty. Podkreśliła, że to był trudny, ale dobry rok. – Nauka odbywała się tylko częściowo zdalnie, ale przyszła wojna i włączyliśmy się w pomoc uczniom z Ukrainy – przypomniała.

Pielgrzymki polskich nauczycieli na Jasną Górę trwają nieprzerwanie od 1937 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły - święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie
i wszyscy słudzy pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter