5 maja
niedziela
Ireny, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Róża i lilia

Ocena: 0
871

Życie św. Rozalii owiane jest legendą. Podobno jeszcze przed narodzinami córki mama miała sen, w którym otrzymała polecenie, aby nadać jej imię Rozalia, bo łączy w sobie nazwy najpiękniejszych kwiatów – róży i lilii. I zapowiedź, czym będzie naznaczone jej życie: miłością do Boga i bliźniego oraz niewinnością.

Santuzza – Mała Święta, jak nazywają ją Włosi – przyszła na świat ok. 1130 r. w Palermo, w autokratycznej rodzinie skoligaconej z cesarzem Karolem Wielkim. Wychowywała się pod opieką królewskiej ochmistrzyni, która kształtowała umysł i pobożność dziewczynki. Otaczał ją luksus dworu, ale jej serce zdobył Ktoś inny. Już w dzieciństwie Rozalia postanowiła oddać życie Bogu i w tajemnicy złożyła ślub czystości. Gdy rodzina zaczęła namawiać ją do małżeństwa, zamieszkała w pustelni – najpierw w grocie Quisquina delle Rosa, później na Monte Pellegrino. W chwili śmierci miała nie więcej niż 35 lat. Dzisiaj na jej wizerunkach, prócz róży i lilii, można odnaleźć też czaszkę, krzyż, księgę i dzban, a czasem pielgrzymią laskę czy muszlę św. Jakuba.

Jeszcze cztery dekady temu była mało znana na terenie Polski. – Bp Ignacy Jeż, który był zafascynowany tą świętą, zaproponował mi budowę parafii pod jej wezwaniem – wspomina ks. dr Andrzej Targosz, były proboszcz parafii św. Rozalii w Szczecinku, gdzie obecnie znajdują się relikwie świętej. – Prosiłem o innego patrona, ale usłyszałem tylko: „Buduj, a nie zmieniaj”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu
Idziemy nr 14 (754), 05 kwietnia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 maja

Sobota, V Tydzień wielkanocny - wspomnienie św. Floriana, męczennika
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter