30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Św. Jan Grande - niezwykły bonifrater, który powstrzymał epidemię

Ocena: 4.25481
2413

Całe swoje życie poświęcił chorym i ubogim. Widział w nich Jezusa, który w jednym z objawień ukazał mu się ubiczowany i chory, podobny do biedaków umierających na ulicach z głodu i nędzy. Św. Jan Grande troszczył się o tych wszystkich, którzy byli opuszczeni, cierpiący i bezdomni. Był człowiekiem modlitwy, często wpadał w ekstazy i lewitował. Za jego wstawiennictwem dokonywały się uzdrowienia. Kiedy w mieście Jerez wybuchła epidemia dżumy święty zakonnik poprosił Jezusa, aby w zamian za życie mieszkańców przyjął jego życie. Wkrótce umarł zarażony dżumą, a zaraz potem epidemia ustąpiła w całym mieście.

Fot. ilustracje wykonane przez Rafaela Tardio Alonso w książce "Życie i dzieło św. Jana Grande"

Św. Jan Grande Román urodził się 6 marca 1546 roku w Carmona, niedaleko Sewilli, w pobożnej, hiszpańskiej rodzinie. Już od dzieciństwa odznaczał się głębokim życiem duchowym. Bardzo kochał Boga i Najświętszą Maryję Pannę. Codziennie odmawiał piętnaście tajemnic różańca.

Za namową rodziców pobierał nauki zawodu sukiennika. Po skończonej edukacji został wędrownym sprzedawcą. Jednak od początku miał wielką niechęć do kupiectwa.

Pewnej nocy usłyszał głos, który go wezwał do służby Bogu. Postanowił wtedy zostać pustelnikiem. Jakiś czas później Janowi ukazała się Matka Boża, która oznajmiła mu, że Bóg pragnie, aby poświęcił się służbie chorym i najuboższym. Po upływie roku otrzymał polecenie od Najświętszej Maryi Panny, żeby udał się do Jerezu i tam podjął służbę ubogim. Kiedy przybył do miasta, rozpoczął posługę wśród więźniów.

Wiele się modlił, powierzając Bogu swoich podopiecznych. Podczas jednego z czuwań nocnych, które w życiu św. Jana były częstą praktyką, objawił mu się Pan Jezus. Był ubiczowany i chory, podobny do biedaków, którzy umierali na ulicach z głodu i nędzy. Wtedy to św. Jan otrzymał od Zbawiciela przesłanie, któremu był wierny przez całe życie: „Janie, lecz moich ubogich i chorych, a w nich uzdrowisz Mnie”.

Św. Jan Grande z wielkim entuzjazmem rozpoczął swoją życiową misję - pomoc tym, którzy cierpieli z głodu i nędzy. W Jerezie było ich bardzo wielu. Szybko zorientował się, że wszystkie szpitale w mieście są źle administrowane, a leczenie ludzi jest na bardzo niskim poziomie. Były to czasy epidemii i częstych susz.

Ja