25 lutego
niedziela
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Synod Stały Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Ocena: 2.75
355

We Wrocławiu 23 maja 2023 r. rozpoczęły się obrady Stałego Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Obradom będą towarzyszyły spotkania poświęcone doświadczeniu udzielania pomocy uchodźcom przez Polskę oraz Metropolię Przemysko-Warszawską Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

Fot. ks. Eugeniusz Suchy

Jak zaznaczył Wielce Błogosławiony Światosław, który przewodniczy obradom Stałego Synodu, ta 4 (75) sesja została zwołana, by przygotować zagadnienia dla Synodu Biskupów UKGK, który odbędzie się we wrześniu w Rzymie. W związku z tym, że głównym tematem Synodu Biskupów będzie opieka duszpasterska nad uchodźcami wojennymi, miejscem obrad Synodu Stałego stała się Polska, na terenie której przebywa ok. 3 milionów ukraińskich uchodźców.

Obrady rozpoczęły się od wspólnej modlitwy oraz słów powitania Wielce Błogosławionego Światosława. Zwierzchnik UKGK wyraził radość ze wspólnego spotkania ponieważ od lipca 2022 r. wszystkie obrady odbywały się on-line ze względu na wywołaną przez Rosję wojnę w Ukrainie.

Członkowie Stałego Synodu przybyli z różnych miejsc na świecie: Patriarcha Światosław z Kijowa, biskup Włodzimierz Juszczak – Hierarcha Wrocławsko-Koszaliński jest gospodarzem i organizatorem spotkania, biskup Borys Gudziak – Arcybiskup i Metropolita Filadelfijski przybył z USA, biskup Bohdan Dziurach – Egzarcha dla grekokatolików Niemiec i Skandynawii przybył z Monachium, biskup Jozafat Moszczycz przybył z Czerniowic w Ukrainie. Sekretarzem Stałego Synodu jest biskup Andrij Chimiak – biskup pomocniczy Archieparchii Kijowskiej.

W czasie pierwszego spotkania biskupi omówili stan realizacji postanowień poprzedniej sesji Stałego Synodu oraz uzgodnili program dalszych działań. Dalsza część spotkania była poświęcona omówieniu aktualnej sytuacji w Ukrainie oraz duszpasterskich wyzwań spowodowanych wojną.

Biskupi Stałego Synodu będą obradowali do 26 maja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 25 lutego

II Niedziela Wielkiego Postu
Z obłoku świetlanego odezwał się głos Ojca:
«To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie».

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 2-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Rewelacja tajemnicy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter