26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tam Go spotkacie

Ocena: 0
3557


NA CAŁY ŚWIAT

– Idziemy tam, gdzie Pan Bóg nas pośle. Galilea jest obecna w bardzo różnych parafiach diecezjalnych, czasami przy niektórych zakonach, no i tam, gdzie zmartwychwstańcy – wymienia pasterz wspólnoty. W Polsce funkcjonuje w kilkudziesięciu miejscowościach. Podzielona jest na Winnice, czyli największe oddziały terytorialne z rozwiniętą strukturą organizacyjną, Szczepy Winne, które są mniejszymi ośrodkami, oraz Miejsca Misyjne.

Wzrost Galilei odbywa się różnymi sposobami. – Po pierwsze, zdarza się, że jakiś „galilejczyk” wyjeżdża za pracą i w sposób naturalny w danym miejscu pojawia się zalążek wspólnoty. Czasami ludzie sami poszukują, nawiązują z nami kontakt i zaczynamy w jakiś sposób współpracę. Dość często też nasz pasterz jest zapraszany do poprowadzenia rekolekcji, po których ustalamy w danym miejscu konkretny harmonogram działania na przyszłość – mówi Krzysztof Turek z Radomia, w Galilei odpowiedzialny za Miejsca Misyjne.

Każde Miejsce Misyjne otrzymuje duchowego opiekuna. Taka osoba wprowadza nowych członków w życie wspólnoty, pomaga przy tworzeniu Domów Zmartwychwstania, wspiera w rozwoju duchowym.

Galilea obecna jest też w kilku krajach Europy – w Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie, gdzie bardzo prężnie działa od terenów zachodnich aż po Zaporoże – co ciekawe, głównie wśród grekokatolików.

Dwa lata temu wspólnota rozpoczęła również misję w Tanzanii. Pierwsza czwórka świeckich misjonarzy spędziła tam rok, otwierając kilka Domów Zmartwychwstania. W tym czasie nauczyli także miejscowych liderów prowadzić weekendowe kursy ewangelizacyjne. – Okazuje się, że tereny typowo misyjne są bardzo chłonne na Ewangelię i podatne na metody ewangelizacji, które stosujemy w Polsce. Domy Zmartwychwstania są tam czymś naturalnym, bo w standardowy model parafii wpisane są spotkania w domach. Z tego powodu galilejskie Domy Zmartwychwstania przyjęły się tam świetnie, rzeczywiście prowadząc do wzrostu duchowego i większej ewangeliczności życia – opowiada Mateusz Gromek. Obecnie do Tanzanii na trzy miesiące pojechali kolejni misjonarze.

 


PRZYMIERZE JAŃSKIEGO

Tradycyjnie co roku latem odbywa się zjazd całej wspólnoty. Podczas spotkania w jubileuszowym roku 2000 narodziła się idea utworzenia specjalnej inicjatywy skierowanej tylko do mężczyzn. Tak powstało Przymierze Mężczyzn Bracia Zmartwychwstania im. Bogdana Jańskiego. Założyciel zmartwychwstańców i tutaj był inspiracją. W czasach Wielkiej Emigracji ratował z opresji wielu zagubionych młodych mężczyzn, którzy tułali się po Paryżu, często bez środków do życia. W swoim domu stworzył miejsce, gdzie się spotykali, pomagał w trudnych sytuacjach, płacił kary, wyciągał z aresztu, kupował jedzenie, ubrania.

– Przymierze ma pomagać mężczyznom odkrywać swoją prawdziwą tożsamość, bazując oczywiście na Ewangelii, przykładzie Jezusa, nauczaniu Kościoła. Nasze spotkania mają mobilizować do działania, by być lepszymi mężami, ojcami, pracownikami, ale też żeby więcej angażować się w Kościele czy w swoim środowisku. Chcemy umacniać siebie, bo żeby dawać cokolwiek innym, sami musimy mieć moc. Najpierw doświadczyć Ewangelii, a później ją przekazywać – mówi Jerzy Kiziuk, odpowiedzialny za Braci Zmartwychwstania. Na co dzień mieszka w Wiedniu, we wspólnocie Galilea, w której jest od prawie trzydziestu lat, prowadzi Dom Zmartwychwstania, opiekuje się też Miejscem Misyjnym w Norymberdze.

Bracia Zmartwychwstania skupiają dziś około dwustu mężczyzn, którzy co miesiąc spotykają się w małych grupach. – W naszych szeregach jest wiele osób, które kontakt z Kościołem miały bardzo słaby albo żadnego. Są to mężczyźni w jakiś sposób zranieni, m.in. przez ludzi Kościoła, w różnych wymiarach – psychicznym, czasem fizycznym, często duchowym. Ale mimo to szukają spotkania i będąc w przymierzu, wracają do Kościoła – mówi Jerzy Kiziuk.

Bracia Zmartwychwstania organizują różnego rodzaju otwarte kursy dla mężczyzn. Najbliższy – kurs Jakub – odbędzie się online już 17-18 kwietnia. Tydzień później, w dniach 23-25 kwietnia, wspólnota Galilea zaprasza natomiast na internetowy kurs Nowe Życie. Trwają zapisy przez stronę internetową www.galilea.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter