26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

To nie magia

Ocena: 0
1506
Jeśli ktoś szuka mrożących krew w żyłach scen egzorcyzmów, niech zajrzy na półkę z horrorami. Prezentowane tu „90 pytań do egzorcysty” to książka, która ze spokojem opowiada o rzeczywistości budzącej niepokój chyba w każdym z nas.
Autorem publikacji jest ojciec Jean-Régis Fropo, kanonik regularny, od 2005 roku egzorcysta w diecezji Fréjus-Toulon. Duchowny w czasie swojej siedmioletniej praktyki pomógł prawie dwóm tysiącom osób. Jego świadectwo przypomina, że Szatan – wbrew temu co mówi wielu współczesnych myślicieli – to nie tylko postać symboliczna, swoista metafora zła, ale realny byt, działający w ludzkim życiu.

Pokazują to przytoczone w pierwszej części książki historie osób, które trafiły do ojca Fropo z prośbą o pomoc. Zazwyczaj byli to ludzie o pogmatwanych życiorysach, naznaczonych smutkiem i cierpieniem. Niekiedy sami swoimi praktykami otwierający się na działanie Złego. Autor spotkał zarówno osoby, które doświadczyły dręczenia przez demona, jak i takie, które w pierwszej kolejności potrzebowały raczej pomocy psychologa lub psychiatry. Duchowny przyznaje, że rozeznawanie jest najtrudniejszym zadaniem w posłudze egzorcysty.

Odpowiedzi na 90 tytułowych pytań składają się na drugą część książki. Pomagają uporządkować wiedzę na temat zagrożeń duchowych i egzorcyzmów. Ojciec Fropo zwięźle wyjaśnia, czy demony naprawdę istnieją? W jaki sposób atakują człowieka? Czy wszyscy jesteśmy pod ich wpływem? Dlaczego Bóg pozwala im działać? I jak się od nich uwolnić? Podkreśla przy tym, że egzorcyzmy to nie magia: „Przeważnie osoby, które podjęły wysiłek przyjścia aż do księdza egzorcysty są poruszone, zranione i potrzebują uspokojenia. Zwracając się do egzorcysty, bardzo często oczekują one jakiejś interwencji o charakterze magicznym. Spotkania, podczas którego znikną wszystkie ich problemy, bez konieczności prawdziwego zaangażowania z ich strony. Jest zupełnie odwrotnie, uświadamiamy im od razu, że chodzi o drogę wiary i nawrócenia do Jezusa Chrystusa: to Jego muszą wybrać jako Zbawcę i Pana swego życia. Muszą więc przyjąć postawę aktywną”.

Ojciec Fropo jasno odpowiada też na pytania o stanowisko, jakie powinien zająć chrześcijanin wobec takich zjawisk jak hipnoza, spirytyzm, joga czy New Age. Wyjaśnia też pewnie nieporozumienia zrodzone przez popkulturę, np.: Jak sceny, które znamy z „Egzorcyzmów Emily Rose” czy „Rytuału” mają się do rzeczywistości?

Książka stanowić może swoistą instrukcję dla księży. Można się z niej bowiem dowiedzieć: Co poradzić człowiekowi nękanemu przez demona? O co pytać osoby, które proszą kapłana o egzorcyzm? W jaki sposób prowadzić modlitwę o uwolnienie?

Publikację uzupełniają aneksy zawierające fragmenty z nauczania Kościoła dotyczące Szatana i demonów oraz modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie.

Ojciec Fropo porusza trudny temat. Ale go nie demonizuje. Z jego książki wyziera nie strach, lecz nadzieja, że Bóg jest większy. I że nawet od spotkania ze złem może zaczynać się nasza droga do Boga.

Sylwia Gawrysiak
Idziemy nr 39 (471), 28 września 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter