21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wypełnił wszystko!

Ocena: 5
1270

Mesjasz narodził się jako dziecko, a potem dzięki ofierze na krzyżu przyniósł pokój.

fot. pexels.com

Kiedy przychodzą święta Bożego Narodzenia, myślę o cudzie przyjścia Pana Jezusa na ziemię. To, co mnie zachwyca, gdy choć na chwilę się nad tym zatrzymam, to starotestamentowe proroctwa zapowiadające przyjście Mesjasza. Pan Jezus wypełnił je wszystkie bardzo precyzyjnie.

Proroctw tych jest dużo, więc skupmy się tylko na kilku z nich.

Po pierwsze, Mesjasz miał pochodzić z pokolenia Judy, z rodu Dawida, z rodu Jessego. Mówi o tym m.in. Księga Rodzaju: „Nie zostanie odjęte berło od Judy ani laska pasterska spośród kolan jego, aż przyjdzie ten, do którego ono należy, i zdobędzie posłuch u narodów!” (Rdz 49, 10) – słowa z samego początku Biblii, wygłoszone prawie 2000 lat (!) przed Chrystusem. Inny fragment także to potwierdza: „Oto nadejdą dni – wyrocznia Pana – kiedy wzbudzę Dawidowi Odrośl sprawiedliwą. Będzie panował jako król, postępując roztropnie, i będzie wykonywał prawo i sprawiedliwość na ziemi” (Jr 23, 5) – słowa napisane ok. 600 lat przed Chrystusem. Oraz: „I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej” (Iz 11, 1-2) – zapowiedź z ok. 700 lat przed narodzeniem Chrystusa.

Te proroctwa wypełniły się w pełni. A możemy przeczytać o tym m.in. w Ewangelii Łukasza, w opisie rodowodu Jezusa.

Po drugie, Mesjasz miał narodzić się z dziewicy i być Bogiem. Prorok Izajasz powiedział: „Dlatego Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel” (Iz 7, 14). Wypełnienie widać w historii powołania Maryi, która była dziewicą: „Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida” (Łk 1, 31-32).

Po trzecie, Mesjasz miał się urodzić w Betlejem. Prorok Micheasz mówi ok. 700 lat przed Chrystusem: „A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności” (Mi 5, 1). Spełnienie proroctwa widzimy np. w Ewangelii Mateusza: „Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy” (Mt 2, 1).

Po czwarte, Mesjasz miał urodzić się jako dziecko i wprowadzić pokój. Prorok Izajasz zapowiadał: „Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju. Wielkie będzie Jego panowanie w pokoju bez granic na tronie Dawida i nad Jego królestwem, które On utwierdzi i umocni prawem i sprawiedliwością, odtąd i na wieki” (Iz 9, 5-6).

I to także się wypełniło. Mesjasz narodził się jako dziecko, a potem dzięki ofierze na krzyżu przyniósł pokój.

Jezus wypełnił wszystko. Jezus jest wyczekiwanym Mesjaszem, a do tego wróci ponownie!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter