3 lipca
piątek
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Wyrzuciliśmy Boga z przestrzeni publicznej"

Ocena: 0
1023

Wyrzuciliśmy Boga z przestrzeni publicznej. Stąd mamy nieetyczną władzę, państwo, rynek, prawodawstwo. To wprowadza bałagan i wyklucza prawdę jako prawdę. Staliśmy się niewolnikami własnej prawdy – powiedział w środę w katedrze bydgoskiej bp Jan Tyrawa. Na wspólnej modlitwie spotkali się tam członkowie i sympatycy Ruchu Szensztackiego, którzy wyruszyli na jubileuszową pielgrzymkę z sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

fot. pixabay, CC0

Biskup podkreślił, że świat ma dostrzec coś z samego Boga. Ma widzieć mężczyznę i kobietę oraz to, co ich wiąże i dopełnia. Ma dostrzec miłość Boga, Jego wierność.

Celebrans zwrócił uwagę, że rodzina jest pomyślana jako przymierze, które ma odzwierciedlać przymierze Boga z człowiekiem i Chrystusa z Kościołem. – A że miłość Boga do człowieka, to przymierze ze strony Boga nigdy nie zostało odwołane, ta miłość nigdy się nie skończyła, stąd to drugie przymierze stworzone z kobiety i mężczyzny ma być także nierozwiązywalne. Bo gdyby miało być rozwiązywalne, fałszowałoby obraz Boga – Jego nachylenie się ku człowiekowi. To są wielkie wymagania, niezrozumiałe dla współczesnego człowieka – zauważył.

Bp Tyrawa dodał, że jeśli tylko człowiek zostanie wierny sobie i temu przymierzu, które zawarł, to i sam Bóg będzie go w tym przymierzu wspierał, by to, do czego się zobowiązał, mógł wypełnić. – Musi być jednak spełniony jeden warunek – że Bóg w życiu każdego z nas będzie na pierwszym miejscu, a wszystkie nasze decyzje, zanim je podejmiemy, będą najpierw weryfikowane w odniesieniu do Boga – mówił, dodając, że kryzys współczesnego świata polega na tym, że nikt z tym odniesieniem do Boga się nie liczy. – Wyrzuciliśmy Boga z przestrzeni publicznej. Bóg nie jest dla nas normą, kryterium naszych wyborów. Stąd mamy nieetyczną władzę, państwo, rynek, prawodawstwo. To wprowadza bałagan i wyklucza prawdę jako prawdę. Staliśmy się niewolnikami własnej prawdy – podkreślił.

Trasa z katedry bydgoskiej do Sanktuarium Zawierzenia na Piaskach liczyła około 10 kilometrów, a tegoroczne pielgrzymowanie odbyło się pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. Była to jubileuszowa, trzydziesta pielgrzymka. Pierwsza miała miejsce 26 maja 1990 roku i była modlitwą w intencji powstania Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskiej ziemi. – Od poświęcenia sanktuarium w roku 2001 pielgrzymujemy do domu naszej Matki, wdzięczni Bogu za ten dar, jakim jest Centrum Ruchu Szensztackiego w Bydgoszczy – powiedziała związana z ruchem Violetta Wilandt. – W tym roku dziękujemy za dar peregrynacji kopii jasnogórskiego Cudownego Obrazu w naszej diecezji, prosząc jednocześnie o jak najlepsze jej owoce. Modlimy się również w intencji księdza biskupa, wszystkich kapłanów, założyciela Ruchu Szensztackiego o. Józefa Kentenicha, prosząc o jego rychłą beatyfikację – powiedziała przełożona bydgoskiej wspólnoty s. M. Adriana Majnusz ISSM.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły
+ Święto św. Tomasza, apostoła
Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 117,1-2; J 20,24-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter