29 września
czwartek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bolesna Matka z Jarosławia

Ocena: 0
523

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej jest pod opieką zakonu dominikanów. Nie jest to jedyne miejsce, które warto zobaczyć w położonym nad Sanem mieście o tysiącletniej historii.

fot. xhz

Malownicza miejscowość leży około 30 km na północny zachód od Przemyśla. Przyjmuje się, że tysiąc lat temu istniał tu warowny gród wzniesiony przez ruskiego księcia Jarosława Mądrego. Pierwsze pisemne wzmianki o Jarosławiu pochodzą z kroniki ruskiej z 1152 r. W XIV w. miejscowość uzyskała prawa miejskie, a książę Władysław Opolczyk przeniósł ją na pobliskie wzgórze.

Spacerując po uroczych zakątkach dzisiaj niespełna czterdziestotysięcznego miasta, można dostrzec ślady dawnej świetności. Położony na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych Jarosław miał w minionych wiekach istotne znaczenie gospodarcze. W XVI i XVII w. był znany dzięki jarmarkom, uważanym za jedne z największych w ówczesnej Europie. Do dziś turystów zachwyca tamtejszy rynek z zabytkowym ratuszem. W zachodniej części miasta wznosi się ufortyfikowane barokowe sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

 


OD KAPLICY DO BAZYLIKI

Historia sanktuarium sięga XIV w., kiedy to pasterze szukający trzody w pobliskim lesie zobaczyli na dzikiej gruszy figurkę Matki Bożej trzymającej na kolanach martwe ciało Jezusa. Wedle podań po przeniesieniu do kościoła parafialnego figura sama powróciła na miejsce, w którym została znaleziona. Obok wytrysnęło źródełko. Powstała tam drewniana kaplica, do której przybywali pątnicy; wśród nich królowa Jadwiga modląca się o zwycięstwo w bitwie pod Stubnem. W pierwszej połowie XV w. zbudowano gotycki kościół, który lepiej mógł służyć pielgrzymom. Wydana w 1611 r. książka zawierała opisy łask otrzymanych za wstawiennictwem Matki Bożej.

W pierwszej połowie XVII w. opiekę duchową nad sanktuarium od diecezjalnego duchowieństwa przejął zakon jezuitów. Stało się to za sprawą ówczesnej właścicielki Jarosławia Anny Ostrogskiej. Wysokie mury, okalające świątynię wraz z zabudowaniami, świadczą o potrzebie obrony świątyni przed najeżdżającymi te ziemie oddziałami kozackimi, tatarskimi, tureckimi i szwedzkimi. Kościół zaczęto rozbudowywać z końcem XVII w., a po pożarze z początku XVIII w. wykonano nowy wystrój świątyni. Było to możliwe dzięki darom rodzin szlacheckich, hojnie wspierających to miejsce. Do Matki Bożej pielgrzymowali m.in. król Jan Sobieski wraz z małżonką Marią. Wiele możnych rodów uczestniczyło wraz z tysiącami wiernych w wielkim wydarzeniu – koronacji figury Matki Bożej koronami papieskimi w 1755 r.

Jezuici, którzy rozsławili Jarosławską Panią, opuścili sanktuarium po kasacie ich zakonu. Wtedy pieczę nad miejscem objęli dominikanie. Działo się to w trudnym czasie początku rozbiorów i reform józefińskich w zaborze austriackim. Klasztor przetrwał dwie wojny światowe, choć przez pewien czas był przekształcony m.in. na magazyn mąki. W 1966 r. papież Paweł VI nadał kościołowi Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu tytuł bazyliki mniejszej. Funkcjonowało tutaj również Małe Seminarium Dominikańskie.

 


CUDOWNA PIETA

Rzeźba Matki Bożej z martwym ciałem Chrystusa wykonana z drewna lipowego, uznana przez biskupa przemyskiego za cudowną już w XVII w., znajduje się w niszy ołtarzowej, wyłożonej srebrnymi blachami. Figura była dwukrotnie rekoronowana – raz korony skradziono, innym razem spadły. Druga rekoronacja odbyła się w 2013 r. na rynku w Jarosławiu. Rzeźba odsłaniana jest na rozpoczęcie nabożeństw przy dźwiękach dzwonków i pieśni „Gwiazdo śliczna, wspaniała, Jarosławska Maryjo”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter