5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misja na Żeraniu

Ocena: 0
584

Odkąd parafię duszpastersko objęli księża werbiści, stała się wspólnotą także dla emigrantów z Chin i Wietnamu. Parafia św. Jadwigi na Żeraniu rozpoczęła właśnie obchody stulecia istnienia.

fot. Daniel Ochnio

We wspomnienie patronki parafii, 16 października, Mszy św. jubileuszowej w miejscowym kościele przewodniczył bp Romuald Kamiński. Sprawował ją wraz z prowincjałem werbistów o. Sylwestrem Grabowskim i miejscowym proboszczem o. Kazimierzem Szałajem SVD. – Dziś otrzymujecie klucze do wielkiego skarbca Kościoła, w którym są zgromadzone dobra duchowe wysłużone przez Pana Jezusa, Matkę Najświętszą, świętych, ale także przez nas. Cokolwiek na ziemi czynimy dobrego, ma wartość zasługującą, o ile jesteśmy w łasce uświęcającej – powiedział bp Kamiński.

Ordynariusz praski poświęcił tablicę na krzyż misyjny oraz obraz świętych: Arnolda Janssena, założyciela misjonarzy werbistów, i Józefa Freinademetza, pierwszego misjonarza werbisty.

O. Kazimierz Szałaj podczas Mszy św. przypomniał szczególne wydarzenia z historii parafii. Ks. Jerzy Popiełuszko 21 września 1981 r. poświęcił w kościele sztandar „Solidarności” FSO Warszawa. Potem, w czasie stanu wojennego, w grudniu 1981 r., powstał w parafii jeden z punktów utworzonego na Pradze Północ Prymasowskiego Komitetu Pomocy Uwięzionym. W lipcu, po amnestii, zmienił on nazwę na „Prymasowski Komitet Charytatywno-Społeczny”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 43 (783), 25 października 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 11 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 6 grudnia

Niedziela, II Tydzień Adwentu
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 40, 1-5. 9-11; Ps 85, 9-14 ;2 P 3, 8-14; Mk 1, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Misja Jana Chrzciciela - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter