4 maja
sobota
Moniki, Floriana, Wladyslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patron naszej wolności

Ocena: 0
2557
W siódme już Święto Dziękczynienia, ponad miesiąc po kanonizacji papieża Polaka, a na trzy dni przed 25. rocznicą wyborów kontraktowych, dziękowano za dar świętości Jana Pawła II i dar odzyskanej w 1989 r. wolności.
– Bez wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, srebrny jubileusz wolności byłby znacznie krótszy i skromniejszy – ocenił 1 czerwca przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie kard. Kazimierz Nycz. Metropolicie warszawskiemu wtórował przewodniczący uroczystej Mszy Świętej kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. – Jan Paweł II mógłby zostać nazwany „patronem Waszej wolności”! – powiedział papieski wysłannik w kazaniu, które odczytał po polsku bp Józef Górzyński. Kilka tysięcy wiernych przyjęło te słowa oklaskami.

Kard. Parolin poświęcił wiele miejsca rodzinom licznie zgromadzonym tego dnia w Wilanowie. Kilkukrotnie wezwał, by pomimo przeszkód ich członkowie ufali Bożej Opatrzności. – Jan Paweł II – patron rodziny – będzie wielkim orędownikiem w niebie – zaznaczył. – Ostatnie słowo nie należy do tych, którzy wieszczą koniec tradycyjnej rodziny, lecz do Opatrzności, która realizuje swoje plany przez rodzinę. Każdy mąż i ojciec, wierny w miłości i pracy dla swoich bliskich; każda żona i matka, wierna swojemu powołaniu – każde z nich to dzisiaj bojownik Chrystusowej sprawy – zachęcał do konsekwentnego zawierzania Bogu i wrażliwości na tchnienia Ducha Świętego. Najbliższy współpracownik papieża Franciszka wyraził też prośbę, by naród polski rodził ciągle nowych świętych. – To oni zadecydują o losach Waszej ojczyzny! Oni też są potrzebni Kościołowi i światu – podkreślił.

W niedzielę na Polach Wilanowskich nie brakowało wyrazów wdzięczności za życie św. Jana Pawła II oraz sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ich wkład w budowanie polskiej wolności podkreślały zarówno udostępniona w tym dniu część ekspozycji przyszłego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, jak i prezentowany po raz pierwszy ruchomy „Teatrzyk XXI wieku”. W wyjątkowej formie, łączącej elementy teatru kukielkowego, grę świateł, muzykę i narrację najmłodsi mogli zapoznać się z wydarzeniami z kart Pisma Świętego i z historii Polski. Organizatorzy przygotowali też grę rodzinną „Jan Paweł II – Święty dookoła świata”, w której zabierali dzieci w podróż po sanktuariach maryjnych: w Fatimie, Guadelupe, Nagasaki i Popenguine.

Tradycyjnie, rano z Placu Piłsudskiego wyruszyła procesja z relikwiami św. Jana Pawła II. Tysiące warszawiaków oraz Kaszubów, górników i górali prowadził do Świątyni Opatrzności Bożej bp Górzyński. Na ostatnim etapie do pochodu dołączyli kard. Parolin oraz najważniejsi polscy hierarchowie, w tym prymas Polski nominat abp Wojciech Polak, prymas senior abp Józef Kowalczyk, kardynałowie Kazimierz Nycz i Stanisław Dziwisz, abp Henryk Hoser, biskup polowy Józef Guzdek, a także bp Cyryl Klimowicz z Syberii i bp Jan Ozga z Kamerunu. Na koncelebrowanej przez nich w Wilanowie Sumie obecny był także prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, były ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej – Hanna Suchocka, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz inni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie ofiarowało podczas Mszy świętej kopię figurki Matki Bożej Sianowskiej – Królowej Kaszub i patronki młodzieży. Wśród darów znalazła się także kula pozłacanej blachy miedzianej o średnicy 57 cm, wewnątrz której umieszczono prawie 50 tys. intencji złożonych w ostatnich dwóch latach w Świątyni Opatrzności Bożej. Kula zamontowana została pod krzyżem na kopule kościoła. Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ofiarowali księgę z prośbami, postanowieniami i podziękowaniami zebranymi przed kanonizacją Jana Pawła II w ramach akcji Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia.

Po liturgii prezydent Komorowski zasadził przed świątynią „Dąb Wolności”, dziękując przy tym Kościołowi za „udział w organizowaniu polskiej wolności”. Ołtarz zaś zamienił się już w tym czasie w scenę, na której zaśpiewały gwiazdy seriali wraz ze swoimi dziećmi, m.in. Jolanta Fraszyńska, Krzysztof Respondek, Joanna Moro, Paweł Królikowski, Katarzyna Żak, Tomasz Stockinger i Katarzyna Zielińska. Zaprezentowały się także: dziecięca orkiestra góralska i orkiestra górnicza.

Chętni mogli się pomodlić przy relikwiach św. Jana Pawła II, bł. Jerzego Popiełuszki i św. Andrzeja Boboli w Panteonie Wielkich Polaków. Można także było przyjrzeć się postępom w budowie Świątyni Opatrzności Bożej, między innymi obejrzeć kilkudziesięciometrowe granitowe schody frontowe czy też wejść na taras widokowy przy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Koncerty artystów i zabawy w ramach Miasteczka dla Dzieci trwały do wieczora. Uroczystości zakończyły się modlitwą oraz iluminacją świątyni.

Michał Ziółkowski
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Idziemy nr 23 (455), 8 czerwca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 maja

Sobota, V Tydzień wielkanocny - wspomnienie św. Floriana, męczennika
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter