19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polacy w sercu Kościoła

Ocena: 0
11881
Bazylika św. Bartłomieja to nowe miejsce na trasie polskich pielgrzymek w Rzymie. Do znajdujących się tu relikwii św. Wojciecha dołączyły 19 października znaki pamięci trojga polskich błogosławionych męczenników: Karoliny Kózkówny, ks. Jerzego Popiełuszki i Stanisława Starowieyskiego.
Do obecnych w bazylice świadectw męczeństwa z całego świata dołączyły – w liturgiczne wspomnienie ks. Jerzego – trzy relikwie z naszego kraju: fragment kości bł. Karoliny Kózkówny, męczennicy początku I wojny światowej, która zginęła w obronie czystości, list bł. Stanisława Starowieyskiego, wysłany do żony z obozu w Dachau oraz jeden z kamieni, przy pomocy których zatopiono ciało bł. ks. Jerzego w Wiśle.

Uroczystej liturgii wprowadzenia relikwii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz w koncelebrze z kard. Kazimierzem Nyczem, abp. Józefem Michalikiem, abp. Stanisławem Gądeckim oraz licznymi księżmi przybyłymi z Polski bądź pracującymi lub studiującymi w Wiecznym Mieście. W liturgii uczestniczyła rodzina bł. Stanisława – syn Andrzej i bratanek ks. prof. Marek Starowieyski, kapłan archidiecezji warszawskiej – oraz rodzeństwo bł. ks. Jerzego – Józef Popiełuszko i Teresa Boguszewska. Obecna była delegacja żoliborskiego sanktuarium ks. Jerzego i proboszcz ks. Tadeusz Bożełko.

W homilii kard. Kazimierz Nycz przybliżył uczestnikom historię życia i męczeństwa błogosławionych. Zwrócił także uwagę na znaczenie sprawowanej liturgii: „Wiek XX i początek nowego tysiąclecia to czas męczenników na całym świecie. Także dziś, gdy na Synodzie Kościół myśli o Nowej Ewangelizacji, gdy Benedykt XVI otwiera Rok Wiary, świadectwo męczenników jest najbardziej czytelnym znakiem dla dzisiejszego świata. Dobrze więc, że oprócz wielkiego świadka XX wieku – św. Maksymiliana – troje nowych polskich męczenników, stanie się bardziej znanymi w Rzymie, w sercu Kościoła”.

Wyspa na Tybrze to jedno z najbardziej malowniczych miejsc Rzymu. Nie tylko w niedzielne popołudnia spotkamy tu wielu spacerowiczów. Pod tym względem przypomina nieco naszą Starówkę. Niewielu jednak turystów zdaje sobie sprawę, że właśnie w tej okolicy bije serce Wiecznego Miasta. To tu znajdują się najstarsze dowody rzymskiego osadnictwa. Dziś ten niewielki fragment terenu kojarzy się ze znanym szpitalem Bonifratrów oraz z bazyliką św. Bartłomieja.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter