5 maja
niedziela
Ireny, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Raport o stanie Kościoła

Ocena: 0
6791
Osoby, które nie czują związku ze swoją parafią, jako przyczynę wskazują kwestie związane z brakiem wiary, nieuczestniczeniem w praktykach lub wyznawaniem innej wiary. W tej grupie 14 proc. określiło się jako niewierzący, 55 proc. – jako wierzący niepraktykujący. Rzadziej wskazywano konkretne zarzuty pod adresem parafii związane z jej funkcjonowaniem: niezadowolenie z proboszcza lub innych księży pracujących w parafii, opinię, że w parafii „nic się nie dzieje”, zbyt wygórowane wymagania finansowe w stosunku do parafian. Osoby, które nie czują się związane z lokalną parafią, wymieniały także brak wpływu na jej funkcjonowanie; uważają mianowicie, że parafianie nie są dopuszczani do współdecydowania o parafii. Uważa tak 81 proc. badanych.

POWODY BRAKU ZWIĄZKU Z PARAFIĄ
Niezadowolenie z proboszcza lub innych księży w parafii 23 proc.
W parafii nic się nie dzieje 22 proc.
Zbyt wygórowane wymagania finansowe 16 proc.
Jakość współpracy między księżmi i parafianami 15 proc.
Pozbawienie świeckich wpływu na funkcjonowanie parafii 13 proc.
Przywiązanie do innej parafii, bo jest „atrakcyjniejsza” 13 proc.
Brak czasu 3 proc.
Odległość od kościoła 2 proc.
Zniechęcenie i brak zaufania do Kościoła 2 proc.

– Fakt, że wierzący wybierają inną niż swoja parafię, nie świadczy o osłabieniu religijności. Pokazuje, że to smakosze religijni – ocenia prof. Krzysztof Koseła. Pokazuje zarazem, że na ten stan wpływają też migracje.

– Wzrasta liczba osób studiujących, opuszczających miejsca stałego zamieszkania. Migracje zarobkowe powodują również, że np. w ciągu tygodnia osoby są w jednej parafii, a w weekend w drugiej. Kościół musi zdawać sobie sprawę z trendów migracyjnych, bo parafie w mniejszych miejscowościach realnie tracą swoich członków.

Jednocześnie można przypuszczać, że rośnie grupa nieobjęta duszpasterstwem. – Wraz z osłabieniem więzi geograficznych potrzebne jest więc silniejsze duszpasterstwo stanowe, a być może również nowe formy: duszpasterstwo medialne czy internetowe – zastanawia się Paweł Gierech.

Siła parafii

– To, co jest nowością tego raportu, to zauważenie wpływu Kościoła na życie społeczne. Badacze mówiący o społeczeństwie obywatelskim rzadko dostrzegają tę rzeczywistość. Wyniki pokazują, że parafia jest żywą wspólnotą z dużą ofertą – mówi prof. Krzysztof Koseła.

Raport CBOS pokazuje, że parafia w miejscu zamieszkania umożliwia nie tylko realizację potrzeb religijnych, ale także pomaga zaspokajać niektóre inne potrzeby. Z oferty „pozareligijnej” parafii korzysta 43 proc. badanych. W pielgrzymkach do miejsc kultu religijnego w kraju uczestniczy 27 proc., za granicą – 5 proc., w imprezach kulturalnych – 17 proc., sportowo-turystycznych – 10 proc., wakacjach organizowanych przez parafię – 9 proc., zajęciach organizowanych w parafii – 8 proc., z pomocy finansowej korzysta 2 proc., opieki nad ludźmi starszymi, chorymi – 2 proc.

– Kiedy obniżają się wskaźniki zaangażowania w działalność społeczną, Kościół pozostaje miejscem zrzeszania się ludzi i organizowania opieki społecznej nad osobami starszymi czy dziećmi – komentuje Paweł Gierech – bo stanowi w Polsce większy rezerwuar kapitału społecznego niż jakakolwiek inna instytucja. Dla mnie – podkreśla – najważniejszym komunikatem raportu jest to, że Kościół nie traci tego kapitału mimo wzrostu migracji. De facto w niektórych sferach realizuje zadania, które w innych krajach europejskich spełnia państwo. Dobrze byłoby więc, gdyby politycy przestali atakować Kościół – zaznacza Paweł Gierech.

Czy należy więc niepokoić się stanem polskiej religijności?

– Coś się z nią dzieje. Zmiany są niewielkie, ale konsekwentne – komentuje raport prof. Koseła. – Przeobrażenia w dziedzinie religijności w rozwiniętych krajach europejskich, ale także w Stanach Zjednoczonych, wiązać należy ze słabnącą kondycją rodziny.

– Religia i rodzina, te dwa obszary wykazują wzajemne oddziaływanie. Tam, gdzie są kochający się małżonkowie i dzieci, wiara się wzmacnia. Kiedy nie ma trwałych rodzin, wiara religijna słabnie. Związek Kościoła i rodziny jest jak struktura łańcucha DNA – porównuje prof. Koseła. – Stąd Jan Paweł II w nauczaniu kładł duży nacisk na wzmacnianie rodziny. Jeśli dziecko nie ma w domu wzoru ojca, trudniej budować relacje wiary w odniesieniu do Boga.

MIESIĘCZNA KWOTA PRZEZNACZANA NA TACĘ
Kadra kierownicza 42,16 zł
Pracownicy średniego szczebla 30,45 zł
Osoby o prawicowych poglądach politycznych 28,85 zł
Osoby o najwyższych dochodach per capita 29,37 zł
Osoby z wyższym wykształceniem 35,77 zł
Zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej 27,67 zł

Zdaniem Pawła Gierecha właśnie przez wspieranie parafialnych form pomocy rodzinie pasterze Kościoła powinni szukać szans powrotu tych wierzących, którzy osłabili swoje więzi z Kościołem. W czasach dramatycznej sytuacji demograficznej w Polsce i niedostatku państwowej polityki prorodzinnej jest to niezwykle potrzebne.

Doktor Rafał Wiśniewski z Instytutu Socjologii UKSW podkreśla, że dobre wskaźniki dotyczące życia parafialnego nie znaczą, że można spocząć na laurach. Trzeba stawiać pytania odnośnie do każdego – nawet dwuprocentowego – spadku wskaźników. – Ważniejsze od wyników jest to, w jaki sposób przełożą się one na kolejne pokolenia, które będą tworzyć tkankę społeczną – zauważa. – Zmienia się styl życia. Zamykamy się z naszą wiarą w domach, mówienie o niej staje się dla katolików wstydliwe. Dlatego ważna jest dziś manifestacja wiary, odważne przyznawanie się do niej. Chodzi bowiem o większą stawkę, o wartości, które ze sobą niesie.

Irena Świerdzewska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 50 (482), 14 grudnia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter