16 maja
poniedziałek
Andrzeja, Jedrzeja, Szymona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzymskie ślady św. Agnieszki

Ocena: 4.9
755

To jedna z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskiej starożytności. W jej wspomnienie papieżowi ofiarowane są dwa baranki.

fot. Jean-Pol GRANDMONT/praca własna/ CC BY 4.0/ link

Papież Damazy w drugiej połowie IV w. ułożył na jej cześć zachowane do dzisiaj piękne epitafium. Współczesny mu chrześcijański poeta Prudencjusz sławił ją w dziele „O wieńcach męczenników i świętych”. Św. Ambroży z Mediolanu nie szczędził jej pochwał w traktacie „O dziewicach”. W ślad za tymi wielkimi autorami wielu innych z obszaru języka greckiego i syryjskiego wysławiało ją jako wzór dziewic chrześcijańskich.

 


MĘŻNA NASTOLATKA

O jej życiu i śmierci wiemy tymczasem niewiele. Niektóre z przekazywanych danych pochodzą jedynie z późniejszych tradycji i przekazów. Nie ma jednak wątpliwości zarówno co do historyczności tej postaci, jak i jej męczeństwa. Urodziła się w Rzymie ok. 290 r. w zamożnej rodzinie, która zatroszczyła się o jej staranne wychowanie i wykształcenie. Była niezwykle piękna i podobała się wielu młodzieńcom, wśród których najbardziej zabiegał o jej rękę syn wpływowego prefekta miasta. Kiedy spotkał się ze stanowczą odmową ze strony Agnieszki, domyślił się, że jest ona chrześcijanką i że złożyła ślub czystości. Młodzieniec starał się na wszelkie sposoby zmusić ją do zmiany postawy. Gdy różne wysiłki okazały się bezskuteczne, jego ojciec postanowił ją przestraszyć: kazał rozniecić ogień, przynieść narzędzia tortur, ale dziewczyna, ku zdziwieniu obecnych, przyglądała się temu wszystkiemu z niewzruszonym spokojem i pozostała wierna swoim ideałom. Oddano ją wtedy do domu publicznego, ale budziła taki szacunek, że nikt nie odważył się jej dotknąć. Wtedy prefekt, wbrew ówczesnemu prawu, które zabraniało egzekucji dziewic, wydał ją na ścięcie. Wcześniej, całkowicie obnażona, została pokazana zgromadzonym tłumom; jej ciało w cudowny sposób okryło się płaszczem włosów… Był rok najprawdopodobniej 304, Agnieszka mogła mieć wtedy 12, może 13 lat…

 


PRZY PIAZZA NAVONA

Męczeństwo młodziutkiej rzymianki dokonało się najprawdopodobniej na stadionie Domicjana, tam, gdzie dzisiaj znajduje się Piazza Navona, należący do najbardziej znanych placów nie tylko w Rzymie, ale i w świecie. W starożytności odbywały się w tym miejscu igrzyska, różnego rodzaju gry i zawody, które bardzo lubił wspomniany cesarz Domicjan. W średniowieczu urządzano tu przedstawienia i zabawy; zwyczaj ten przetrwał niemal do połowy XIX w. W okresie baroku pośrodku placu umieszczono słynną fontannę Czterech Rzek, zaprojektowaną przez Gian Lorenzo Berniniego, z egzotycznymi zwierzętami, palmami, wężami i delfinami. Splendoru Piazza Navona dodają jeszcze dwie inne fontanny, zdecydowanie mniejsze; jedna z nich jest również dziełem wspomnianego genialnego rzeźbiarza.

Sami rzymianie, jak też turyści i pielgrzymi, chętnie tu przychodzą, a wieczorem (jeśli pozwalają na to ich portfele) siadają przy stoliku którejś z licznych restauracji albo barów. Kościół św. Agnieszki przylega bezpośrednio do placu i dodaje mu niemało uroku. Zasługuje na odwiedziny przede wszystkim z racji duchowych i religijnych, ale także architektonicznych i artystycznych. Powstał w miejscu, w którym – wedle źródeł i tradycji – dokonało się męczeństwo dziewicy. Pierwsza świątynia została tutaj wzniesiona w czasach pontyfikatu wspomnianego papieża Damazego w IV w., Kalikst II zaś zbudował w XII w. trójnawową bazylikę, którą w XVII w. gruntownie przebudowano.

Zaraz po wejściu do tego kościoła odnosi się wrażenie oglądania sali koncertowej, ale po chwili dostrzega się wiele elementów typowych dla świątyń budowanych w okresie baroku. Kościół ma plan krzyża greckiego z ramieniem poprzecznym dłuższym od głównego. Dekoracja jest bogata w złocone stiuki i szlachetne marmury. W jednym z bocznych ołtarzy można zobaczyć figurę przedstawiającą św. Agnieszkę w płomieniach. W kaplicy po lewej stronie, za ołtarzem głównym, w srebrnym relikwiarzu przechowywana jest głowa świętej. Piękna srebrna figura ukazuje męczennicę patrzącą ku górze, z lewą ręką na sercu, w prawej trzymającą baranka. W podziemiach średniowiecznego oratorium, na ołtarzu, znajduje się marmurowa płaskorzeźba przedstawiająca św. Agnieszkę okrytą długimi włosami.

Niestety, z racji trwających prac związanych z odnową nie można już od dłuższego czasu schodzić do krypty, jedynej zachowanej części pierwszego kościoła z czasów papieża Damazego, znajdującej się, wedle tradycji, dokładnie na miejscu męczeństwa. Ciało Agnieszki zostało jednak pochowane gdzie indziej…

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest kapłanem diecezji płockiej, filologiem klasycznym i patrologiem, pracownikiem Stolicy Apostolskiej

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 maja

Poniedziałek, V Tydzień Wielkanocny
Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika
...aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 17,20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter