8 sierpnia
sobota
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Siostry od słowa

Ocena: 0
731

Przekazują Ewangelię przez słowo drukowane, katechezę i pomoc potrzebującym, szczególnie dzieciom i osobom starszym. 31 lipca mija sto lat od powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

fot. archiwum sióstr loretanek

Media są dziś często nazywane czwartą władzą i nierzadko budzą negatywne skojarzenia. Na przestrzeni lat zmieniają się środki i formy przekazu oraz technologie. Jednak nikt nie wątpi, że nie tylko w internecie, ale także w radiu, telewizji i prasie tkwi ogromny potencjał. Tę siłę mediów już sto lat temu dostrzegł bł. ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Loretanek, który nazywał prasę „amboną tego świata”.

 


„ZA CIASNY” LUBLIN

– W swoim kapłańskim powołaniu ks. Ignacy Kłopotowski odkrył też drugie powołanie – apostolstwo przez słowo drukowane – opowiada s. Klara Bielecka CSL, która zajmuje się historią zgromadzenia. Pierwsze kroki w wydawaniu własnego czasopisma podjął w Lublinie na samym początku XX wieku, jednak drukarnie lubelskie miały w tamtym czasie dość ograniczone możliwości. – Jak sam to określił, Lublin był dla niego „za ciasny”, żeby na dobre rozwinąć wydawanie dziennika „Polak-Katolik”, czy tygodnika „Posiew”. Dlatego przeniósł się do Warszawy, wierząc, że tu będzie miał większe możliwości – wyjaśnia s. Klara.

Ks. Kłopotowski zorganizował drukarnię przy ul. Krakowskie Przedmieście, gdzie kontynuował wydawanie tytułów zapoczątkowanych jeszcze w Lublinie. Dzięki drukarni na rynku pojawiły też nowe czasopisma katolickie, m.in. miesięcznik „Kółko Różańcowe”, czy tygodnik „Anioł Stróż”. Początkowo ks. Ignacy Kłopotowski miał spędzić w stolicy tylko trzy lata, a został w niej do końca życia. Z czasem, po oficjalnym przeniesieniu do archidiecezji warszawskiej, został proboszczem parafii Matki Bożej Loretańskiej przy kościele św. Floriana i dziekanem praskim.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 31 (771), 02 sierpnia 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 12 sierpnia 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Sobota, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus, śmierć zwyciężył,
a na życie rzucił światło przez Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ha 1, 12 – 2, 4; Ps 9, 8-13;Mt 17, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: parafia Najczystszego Serca NMP w Warszawie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter