4 maja
sobota
Moniki, Floriana, Wladyslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Środa Popielcowa w Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej (zdjęcia, video)

Ocena: 0
601

Znak popiołu, który jest dziś w liturgii szczególnie zaznaczony, jest znakiem różnie rozumianym. Można go rozumieć, jako wyraz słabości świata, w którym ostatecznie wszystko obróci się w popiół. Nawet najpiękniejsze rzeczy i najdroższe budowle, które człowiek zbuduje, w pewnym momencie obracają się w popiół nie mówiąc już o człowieku, który umiera, a jego ciało staje się częścią materii świata. Ale ten znak popiołu nie musi być tylko rozumiany tak dogłębnie, tragicznie. Może być też rozumiany, jako coś co wyobraża nasze trudne doświadczenia. Są jak popiół, piasek, który przeszkadza nam często w dobrym funkcjonowaniu. Coś małego, ale uciążliwego, co sprawia, że nie widzimy w sposób dokładny, przejrzysty istoty rzeczy. Popiół jako metafora szarości, zniszczenia, ale także i wewnętrznej destrukcji, która przydarza się człowiekowi i jego sumieniu. Nie widzę wtedy spraw, wśród których żyję w sposób jasny i klarowny, jak jakiś całun szarości, który przesłania dobre, właściwe widzenie świata.

- mówił bp Grzybowski.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej odwołał się także do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Wielki Post przywołując między innymi znaczenie prawdy w życiu każdego człowieka:

Nie jest prawda czymś zarezerwowanym dla grupy wybranych, […] papież mówi, że prawda jest przesłaniem, które otrzymujemy i możemy zrozumieć dzięki mądrości serca otwartego na wielkość Boga, który nas kocha i dał nam rozum i wolę, abyśmy świadomi siebie poszukiwali prawdy. Papież pisze, że Prawdą jest sam Chrystus, który przyjmując całkowicie nasze człowieczeństwo, uczynił siebie drogą – wymagającą, ale otwartą dla każdego

- podkreślił hierarcha.

Galeria zdjęć (fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk) - link.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 maja

Sobota, V Tydzień wielkanocny - wspomnienie św. Floriana, męczennika
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter