29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty Antoni, patronie nasz

Ocena: 0
3854

– Polska Caritas – ciągnął bp Szlachetka – nie zapomina także o tych, którzy przybywają do naszego kraju i proszą o pomoc; są to uchodźcy i repatrianci. Pomoc okazywana jest na sposób finansowy: jednorazowo lub długofalowo, albo też w formie materialnej poprzez przygotowane dary żywnościowe, odzież czy środki czystości.

Temat „Enklawy biedy jako peryferia postprzemysłowego miasta” podjęła dr hab. Agnieszka Golczyńska-Grondas. Zaprezentowała efekty badań w Łodzi oraz Tomaszowie Mazowieckim. – Bieda nie bierze się sama z siebie – zauważyła. – To proces, który trwa i dotyka wielu, którzy, pozbawieni pracy, a tym samym zarobków i pozytywnej perspektywy na przyszłość, często popadają w beznadzieję prowadzącą do rozpaczy. Bieda dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Tego doświadczyć możemy w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie możemy wyróżnić dwie enklawy dziecięcej biedy. Z czego to wynika? – pytała prelegentka. – Otóż podstawowym błędem państwa zajmującego się problematyką biedy jest zła profilaktyka lub jej całkowity brak.

Ostatnim punktem programu konferencji był trójgłos kościelno-państwowy: obok ks. Andrzeja Partyki, dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej, i ks. Edwarda Wieczorka, proboszcza parafii św. Antoniego z Padwy, głos zabrał prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.

– To, o czym słyszeliśmy dzisiaj od strony teologicznej – mówił w podsumowaniu konferencji abp Jędraszewski – i o czym słyszeliśmy w konkretnych danych statystycznych, gdy chodzi o obszary biedy w Łodzi czy w Tomaszowie Mazowieckim, służy temu, abyśmy w sobie pogłębiali wyobraźnię miłosierdzia i wrażliwość na miłosierdzie, a wówczas nasze działania będą, o czym mówił prezydent miasta, wspólnie ukierunkowane na tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.

 

Główne uroczystości

Sobota 18 czerwca to moment kulminacyjny. W uroczystej procesji ulicami miasta na rynek główny zostały przyniesione relikwie św. Antoniego i rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Na początku liturgii został odczytany dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanawiający św. Antoniego patronem miasta i powiatu Tomaszowa Mazowieckiego.

Na uroczystości przybyli biskupi z Łodzi, a także bp Henryk Tomasik z Radomia, kapłani zakonni i diecezjalni, władze miasta i powiatu, mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego oraz władze państwowe z wicepremierem prof. Piotrem Glińskim i szefem Gabinetu Politycznego MON-u Bartłomiejem Misiewiczem.

W homilii metropolita łódzki podziękował władzom miasta i powiatu za ich inicjatywę i zaangażowanie w to, by św. Antoni, który znany jest mieszkańcom miasta i od wielu lat cieszy się kultem w najstarszej świątyni Tomaszowa Mazowieckiego, stał się opiekunem tutejszej społeczności. Przypomniał także o roli i wadze niedzieli jako dnia Pańskiego – dnia Eucharystii, dnia wspólnoty – który został dany człowiekowi jako czas na wypoczynek, oddanie chwały Bogu oraz uczenie się wspólnoty i miłości w rodzinie.

Abp Jędraszewski pobłogosławił też krzyż misyjny i wręczył go Katarzynie Nowakowskiej z Tomaszowa Mazowieckiego, posyłając ją na misję do Peru. Po błogosławieństwie relikwie zostały przeniesione w procesji do kościoła św. Antoniego z Padwy, gdzie został odczytany dekret o podniesieniu tej świątyni do rangi sanktuarium diecezjalnego.

– Jednym z cudów św. Antoniego – podkreślił metropolita łódzki – jest powstanie w Tomaszowie Mazowieckim katolickiej szkoły podstawowej, która rozpocznie nabór w styczniu 2017 r. Władze miasta w porozumieniu z kurią biskupią przekazały na ten cel budynek, w którym szkoła powstanie.

Uroczystości Antonińskie zakończył w niedzielny wieczór koncert Piotra Rubika na pl. Tadeusza Kościuszki.

ks. Paweł Kłys
fot. ks. Paweł Kłys

Idziemy nr 26 (560), 26 czerwca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter