14 maja
wtorek
Bonifacego, Dobieslawa, Macieja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ustanowienie Sanktuarium Świętej Siostry Faustyny w Ostrówku

Ocena: 0
1338

DEKRERT
POTWIERDZAJĄCY USTANOWIENIE DIECEZJALNEGO SANKTUARIUM ŚWIĘTEJ SIOSTRY FAUSTYNY

Mając na uwadze chwałę Bożą i dobro duchowe wiernych oraz rozwój kultu jednej z najznamienitszych świętych naszych czasów – Siostry Faustyny Kowalskiej, zważywszy na wszystkie okoliczności i potrzeby duszpasterskie, na mocy kanonów 1230-1232 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, potwierdzam niniejszym dekretem ustanowienia kościoła rektorskiego w Ostrówku, który znajduje się na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Siostry Faustyny, Jego kustoszem będzie każdy aktualnie urzędujący rektor kościoła (KPK 1232 §2).

Przy kościele znajduje się Dom Świętej Faustyny, w który Faustyna (w świecie Helena Kowalska) przebywała w latach 1924-25, jako pomoc domowa w rodzinie Aldony i Samuela Lipszyców. W tym domu Faustyna zakończyła świecki etap życia i podjęła ostateczną decyzję o wejściu na drogę życia konsekrowanego. Dom ten został uroczyście pobłogosławiony 24 września 2011 roku przez kardynała Roberta Saraha, ówczesnego Przewodniczącego Papieskiej Rady «Cor Unum».

W Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia siostra Faustyna stała się z woli Bożej apostołką Bożego Miłosierdzia. Przez nią Pan Jezus przekazał całemu światu orędzie o nieskończonym miłosierdziu Boga i wezwał ludzi, by Mu zaufali i przybliżyli się do Jego miłosiernego Serca.

Mamy nadzieję, że wszystkim, którzy się będą tutaj modlili, Święta Faustyna będzie wypraszała miłosierdzie u Pana i uczyła, jak samemu być człowiekiem miłosiernym, by kiedyś zaliczono nas do błogosławionych. Niech Sanktuarium w Ostrówku będzie w naszej Diecezji – po Bazylice Katedralnej na Pradze, która jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – drugim miejscem nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia.

Zatwierdzam jako uroczystość odpustową dla tego Sanktuarium Drugą Niedzielę Wielkanocną, czyli Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Odpust zupełny będzie można uzyskać także w liturgiczne wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy – 5 października, które rektor kościoła – jeśli będzie taka potrzeba duszpasterska – będzie mógł przenosić na niedzielę najbliższą tej daty i obchodzić jako uroczystość. Ponadto dniem odpustu zupełnego będzie ostatnia niedziela lipca, w którą do sanktuarium przybywają wierni w pieszej pielgrzymce.

Jednocześnie, poza dniami uprzywilejowanymi, każdego dnia pielgrzymi nawiedzający Sanktuarium będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, jeśli podczas pobożnego nawiedzenia odmówią Ojcze nasz i Wierzę w Boga (WO 33 § 1,4°).

Kustosza Sanktuarium zobowiązuję do prowadzenia dokładnej kroniki, przechowywania pamiątek związanych z Sanktuarium i gromadzenia dokumentów.

Niech ustanowienie Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Siostry Faustyny przyczyni się do dalszego rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego, który jest tak mocno wpisany w dzieje naszej Diecezji, i do większej czci oddawanej św. Faustynie Kowalskiej.

Kustoszowi Sanktuarium i wszystkim, którzy będą się w nim modlić udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

Warszawa, dnia 26 grudnia 2020 r.,
w święto św. Szczepana, Pierwszego Męczennika

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Święto św. Macieja, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego
+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter