30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wotum niepodległości

Ocena: 0
2296

„Dziękuję” otwiera

– Od początku działamy w „paradygmacie niemożliwego”, co było widać głównie przed rokiem 2007, kiedy ze względu na niemoc w zebraniu należytych funduszy budowa niemal nie posuwała się naprzód. Skok nastąpił dzięki zmianie podejścia całej sprawy, gdy ówczesny abp Kazimierz Nycz przystąpił do kontynuowania dzieła kard. Glempa. – Powstał pomysł organizowania corocznie Święta Dziękczynienia i objaśniania budowy świątyni – wotum wdzięczności narodu – poprzez słowo „dziękuję”. To okazało się kluczem, który otwiera serca. Dzięki temu dziś mamy ponad 80 tys. darczyńców, którzy tylko w ubiegłym roku wspomogli nas na kwotę 17,5 mln zł., ponieważ zobaczyli, że powstaje coś, co dla nich jest ważne i ma jasne przesłanie. Zaufali kard. Nyczowi i Centrum Opatrzności Bożej, że ich pieniądze idą na dobry cel – mówi Gaweł.

Podkreśla przy tym, że bez zaangażowania darczyńców i tworzonej przez nich – jak mówi kard. Nycz – wielkiej wspólnoty Providentia Dei nie byłoby możliwe nic z tego, co do dziś zbudowano. Zresztą Opatrzność Boża działa w Centrum w sposób bardzo konkretny. – Nie byłoby nas stać na marmur do wyłożenia posadzki świątyni, gdyby nie zbieg okoliczności, dzięki któremu mogliśmy go kupić za 1/3 ceny – mówi prezes Gaweł.

 

Opowieści świadków

Przy wejściu głównym uruchomiona zostanie na stałe tablica multimedialna ze spisanymi świadectwami darczyńców i ich zdjęciami. Opowiedzą oni o działalności Opatrzności Bożej w ich życiu. Centrum zachęca wszystkich do dzielenia się wspomnieniami i wiarą w działanie Stwórcy w ich życiu. Świadectwa te będą sukcesywnie dołączane, pozostając pamiątką dla przyszłych pokoleń Polaków. Baza tablicy multimedialnej będzie stale uaktualniana w miarę zgłaszania się nowych darczyńców.

Od połowy kwietnia państwową instytucją kultury jest Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Powstaje ono na wysokości 28 m pod kopułą świątyni. Będzie podzielone na dziesięć stref odpowiadających okresom najnowszej historii Polski, w których wielką rolę odegrali św. Jan Paweł II oraz Prymas Tysiąclecia. Pełne otwarcie muzeum planowane jest na 16 października 2018 r., w 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na papieża.

– Aby zwiedzić tworzące się muzeum, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.centrumopatrznosci.pl. Przygotowana będzie także okazjonalnie niewielka wystawa wybranych artefaktów spośród 3 tys. już zgromadzonych – zaprasza p.o. dyrektora muzeum Marek Drabik.

 

Budowa się nie kończy

Świątynia zaczyna żyć swoim życiem, ale prace jeszcze się nie kończą. Wkrótce rozpisane zostaną konkursy na koncepcję wystroju świątyni, którego wykonanie przewidziane jest na kolejne lata. Do zrobienia w pierwszej kolejności będzie ściana ołtarzowa oraz droga krzyżowa. Wykończone muszą zostać jeszcze m.in. trzy kaplice: Najświętszego Sakramentu, Matki Bożej oraz pokutna, a także rozległy chór na kilkaset osób i dwa zestawy organów. Ze względu na znakomitą akustykę świątynia może stać się największą salą koncertową w Warszawie.

Świątynia Opatrzności Bożej będzie służyła wiernym podczas Mszy Świętych niedzielnych i w uroczystości. W dni powszednie Msze Święte będą celebrowane, jak do tej pory, w Panteonie Wielkich Polaków. Na co dzień będzie jednak można świątynię zwiedzać, wzbogacając skromną ofiarą fundusz budowy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter