13 maja
poniedziałek
Serwacego, Roberta, Glorii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chłopcy jadą do Yumy

Ocena: 0
2995
Trwało to ponoć przez ładnych kilka lat, do momentu, kiedy niemiecka i polska policja zaczęły na serio współpracować przy ściganiu tego procederu. Tak naprawdę mieliśmy chyba wówczas do czynienia ze zorganizowanym przemytem, jaki kwitnie wszędzie w rejonach przygranicznych w okresach kryzysów ekonomicznych.

Do tych czasów w specyficzny sposób nawiązują autorzy nowego polskiego filmu „Yuma”. Młody i przystojny Zyga po 1989 roku wpada na pomysł, aby z pomocą dwóch prymitywnych kumpli okradać niemieckie sklepy i sprzedawać towar w swoim miasteczku. Z czasem proceder nabiera rozmachu. Jednak po paru latach chłopcy wpadają w sidła działającej nad Odrą rosyjskiej mafii (?!) i niemieckiej policji. Jedni źle kończą, natomiast Zyga odnajduje swą życiową drogę.

Ważniejszy od ukazania kryminalnej działalności wydaje się w filmie sugestywny obraz małomiasteczkowej polskiej społeczności. Trudno sobie nawet wyobrazić bardziej prymitywną ludzką zbieraninę jak w filmie „Yuma”. Wszystkie postacie zostały tu pokazane w sposób wyjątkowo odstręczający i uwłaczający ludzkiej godności. Powszechnie tolerowane złodziejstwo – na tle afiszowania się z religijnością – łączy się tu z chamstwem, pazernością i amoralnością. Autorzy „Yumy”, podobnie jak wielu innych naszych filmowców, rozkoszują się wprost ukazywaniem Polaków jako jakichś podludzi przeciwstawianych kulturalnym Niemcom. Gorsza od nich jest tylko rosyjska mafia.

Film Mularuka, reżysera i producenta, wpisuje się więc w aktualną atmosferę pewnego rodzaju antypolskiej kulturowej wojny. Przywołane fakty nie mają tu wiele do rzeczy, wszystko polega bowiem na odpowiednim ich ukazaniu. A już zupełnie niedorzeczne wydaje się przywołanie w filmie klasycznego westernu „15.10 do Yumy”, będącego przecież afirmacją ludzkiej szlachetności w obliczu zagrożenia.


„Yuma”, Polska/Czechy, 2012.
Reżyseria – Piotr Mularuk.
Wykonawcy: Jakub Gierszał, Krzysztof Skonieczny, Jakub Kamieński, Tomasz Kot, Karolina Chapko, Helena Sujecka i inni.
Dystrybucja – Kino Świat.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 34 (363), 19 sierpnia 2012 r.
fot. Kino Świat


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Święto św. Macieja, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter