4 maja
sobota
Moniki, Floriana, Wladyslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powrót do Indii

Ocena: 3.8
2673

Losy bohatera filmu, pięcioletniego chłopca Saroo potoczyły się szczęśliwie, został bowiem adoptowany przez zamożne małżeństwo z Nowej Zelandii, a po 25 latach jako dorosły i wykształcony mężczyzna odszukał swoją biologiczną matkę.

Mały Saroo pomagał pracującej w kamieniołomach ubogiej matce i starszemu bratu. Pewnego dnia zasnął w stojącym na prowincjonalnej stacji pociągu, który odjechał do dalekiej Kalkuty na drugim końcu Indii. Zagubiony w mieście-molochu chłopiec został w końcu umieszczony w sierocińcu i urzędowo adoptowany. Druga część filmu rozgrywa się w Nowej Zelandii, gdzie dorosły Saroo za wiedzą przybranych rodziców rozpoczyna poszukiwania matki i brata. Ta szczęśliwie zakończona historia, nagłośniona przez media, zainteresowała amerykańskich i brytyjskich producentów zapewne z uwagi na melodramatyczne i społeczne tło filmu. Część akcji rozgrywa się w pulsujących życiem Indiach, przepełnionych wspomnianymi kontrastami społecznymi i hermetyczną obyczajowością. Uwagę zwracają także fascynujące obrazy hinduskiej przyrody.

 Najciekawsze w tym utworze wydaje się zderzenie hinduskiej rzeczywistości z obyczajem i mentalnością zachodniej rodziny w Nowej Zelandii, która ujawnia czasami pewien paternalizm. Kochająca i pełna najlepszej woli przybrana matka Saroo mówi w pewnym momencie, że jej pragnieniem jest przygarnięcie wszystkich samotnych dzieci z Trzeciego Świata. Czy mamy tu do czynienia z odreagowaniem wyrzutów sumienia zamożnego Zachodu? Mimo tych mankamentów autorom filmu udało się uniknąć przesadnie melodramatycznego i przesłodzonego tonu.

„Lion. Droga do domu” („Lion”), Australia/Wielka Brytania/USA. Reżyseria: Garth Davis. Wykonawcy: Dev Patel, Rooney Mara, Nicole Kidman, David Wenham, Sunny Pawar i inni. Dystrybucja: Forum Film Poland

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 maja

Sobota, V Tydzień wielkanocny - wspomnienie św. Floriana, męczennika
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter