18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Śpiew, wiara i rodzina

Ocena: 5
901

Krystyna Szostek-Radkowa – legenda muzyki operowej i sakralnej, uhonorowana niedawno medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”, opowiedziała „Idziemy” o swoim życiu, karierze, wierze i niezwykłym małżeństwie. 

fot. Radek Molenda / Idziemy

Przytulne mieszkanie z widokiem – jak z obrazów Canaletta – na warszawski Plac Teatralny. Na stole pączki i pyszna kawa, a przy stole skromnie siedzi najlepszy polski powojenny mezzosopran: Krystyna Szostek- Radkowa. Choć – jak mówi – nie czuje swojego wieku, 14 marca skończyła 86 lat, z czego 65 lat w pracy artystycznej. – Ludwiczku, usiądź z nami – prosi męża, z którym od ślubu w listopadzie 1954 r. rozstawali się tylko wtedy, gdy wyjeżdżali na koncerty. Ludwik Radek jest wybitnym skrzypkiem, jednak jak zawsze pozostawał w cieniu słynnej żony, tak i teraz oddaje jej głos. 

 

URODZONA, BY ŚPIEWAĆ 

Śpiewaczy talent odkrył w córce ojciec, także śpiewak operowy, tenor, współzałożyciel w 1945 r. Opery Śląskiej w Bytomiu. – Wychowywałam się w domu pełnym muzyki a wieczorami – w kanale orkiestrowym, słuchając, jak tata śpiewa – mówi artystka. – Nauczył mnie wszystkiego, także jak się zachowywać w artystycznym świecie, a najbardziej punktualności i prawdomówności. 

Debiutowała jako czterolatka, stojąc na krześle i śpiewając dziecięcą piosenkę o zimie w Polskim Radiu Katowice. Po wojnie było liceum muzyczne i studia w Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, którą ukończyła w 1959 r. z najwyższym wyróżnieniem. Już na II roku dała swój pierwszy koncert oratoryjny: „Juda Machabeusz” G.F. Händla. 

– Byłam zawsze uparta i kiedy ktoś zwracał mi uwagę, że robię jakiś błąd, ćwiczyłam, aż wyćwiczyłam – wspomina. 

Nie dziw, że szybko zaczęła śpiewać z najlepszymi: Bogdanem Paprockim, Kazimierzem Kosowskim, Stefanią Woytowicz czy Kazimierzem Pustelakiem. 
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (701), 24 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl

 

Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -