9 czerwca
niedziela
Pelagii, Dominika, Efrema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szekspir o prawie

Ocena: 0
1320

Tragedie i komedie wielkiego dramaturga cechuje chrześcijańska perspektywa moralna. Bogactwo znaczeń tych utworów powoduje więc, że współcześni realizatorzy teatralni i filmowi lubią przy nich majstrować, bawić się tekstami i dialogami, a przede wszystkim uwspółcześniać akcję. Tego rodzaju eksperymenty czasami kończyły się artystycznymi sukcesami – z uwagi na uniwersalność idei szekspirowskich, jednak w wielu przypadkach mieliśmy do czynienia z prawdziwymi katastrofami.

Rzadko wystawiany komediodramat „Miarka za miarkę” został teraz pokazany na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego. U Szekspira chodzi o ukazanie relacji między represyjnością władzy (wówczas feudalnej) a moralnym rozprzężeniem społecznym. Litewski reżyser przeniósł akcję sztuki do współczesnego ni to parlamentu, ni to sądu. Książę-filozof (kim on ma być dzisiaj?) decyduje się na eksperyment. Przekazuje władzę młodemu Angelowi, a sam w przebraniu duchownego podpatruje reakcję na poczynania nowego władcy. Spacerując po zakamarkach pałacu, uliczkach, więzieniu i domach uciech, lepiej poznaje naturę ludzką, poddawaną reżimowi władzy.

Problem jednak w tym, że autorzy przedstawienia zmienili niektóre szekspirowskie dialogi, wstawiając aktualne, publicystyczne zaczepki. W dodatku spektakl przebiega w atmosferze jazgotu i bieganiny. W związku z tym dialogi pozbawione zostały całej palety odcieni i znaczeń. Aktorzy biegają i krzyczą, co utrudnia widzom śledzenie wspaniałego tekstu Szekspira. Czy widzowie przedstawienia mogą się więc zastanawiać nad relacjami władzy i społecznej moralności?

 

Teatr Dramatyczny. Sala im. Gustawa Holoubka. William Szekspir, „Miarka za miarkę”. Przekład: Piotr Kamiński. Reżyseria: Oskaras Korsunovas. Wykonawcy: Sławomir Grzymkowski, Przemysław Stippa, Zdzisław Wardejn, Martyna Kowalik, Angnieszka Warchulska, Janusz R. Nowicki i inni. Premiera: 3 kwietnia.

Mirosław Winiarczyk
fot. Kasia Chmura

Idziemy nr 15 (549), 10 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 czerwca

X Niedziela zwykła
Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony,
a Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony,
przyciągnę wszystkich do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 2, 23–3, 6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Żeby filiżanki się nie potłukły
Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter