9 czerwca
niedziela
Pelagii, Dominika, Efrema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W piekle wojny

Ocena: 0
957

O roli obozów w systemie policyjnego terroru pisze obszernie Bartosz Januszewski. Bardzo ciekawy jest tekst salezjanina ks. Jarosława Wąsowicza o dokumentach z KL Dachau. Wspomina swoich współbraci zakonnych, byłych więźniów tego obozu, ks. Wiktora Jacewicza i ks. Jana Wosia – poświęcili się oni upamiętnieniu kapłanów, którzy zginęli bądź byli uwięzieni w tym obozie. Udało się ocalić na przykład materiały, z których powstała fundamentalna, kilkutomowa praca „Martyrologium duchowieństwa polskiego podczas II wojny światowej”, ale także choćby dokumenty młodych członków SS szkolonych w KL Dachau dotyczące ich apostazji z Kościołów katolickiego i ewangelickiego. O szpitalu PCK, który powstał zaraz po wyzwoleniu obozu Auschwitz, pisze Szymon Nowak, a Tomasz Toborek przypomina obóz na Przemysłowej w Łodzi, gdzie stworzono piekło dla najmłodszych Polaków. Sylwetkę urodzonej w obozie Auschwitz Stefanii Wernik, która jest jedną z bohaterek filmu „Położna” o służebnicy Bożej Stanisławie Leszczyńskiej, opisuje Jerzy Dąbrowski, a Artur Kubaj przypomina główny niemiecki obóz dla kobiet w Ravensbrück, wśród którego więźniarek były bohaterki powstania warszawskiego.

Kilka tekstów poświęcono martyrologii Żydów. Wojciech Hanus pisze o Polakach ratujących Żydów z Rawy Ruskiej, a Paweł Kornacki o niemieckich zbrodniach na nich na ziemi łomżyńskiej. Kazimierz Krajewski w obszernym tekście przypomina męczenników ziemi nowogródzkiej. „Losy Polaków na Kresach Północno-Wschodnich nierozerwalnie związane są z Kościołem katolickim. To dzięki Kościołowi kresowa społeczność zachowała świadomość narodową i język polski w latach porozbiorowej niewoli carskiej. Wiele zawdzięcza mu także po odzyskaniu niepodległości w 1918” – zwraca uwagę autor. Szymon Pietrzykowski w tekście „Wojna na wyciszenie. Operacja Barbarossa” wraca do inwazji Niemiec na ZSRR.

Marek Klecel przypomina postać Andrzeja Struga, konspiratora, legionisty, pisarza, a Jerzy Dąbrowski pisze o zmarłym niedawno Henryku Atemborskim, ps. Pancerny, żołnierzu Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Z kolei Andrzej Grajewski przedstawia sylwetkę Edwarda Jana Zajączka, twórcy ośrodka pracy narodowej na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Małopolski, który zginął w KL Auschwitz. Ciekawa lektura o tych, którzy zasłużyli, aby o nich nie zapomnieć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 czerwca

X Niedziela zwykła
Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony,
a Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony,
przyciągnę wszystkich do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 2, 23–3, 6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Żeby filiżanki się nie potłukły
Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter