9 czerwca
niedziela
Pelagii, Dominika, Efrema
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pętla życia

Ocena: 4.75
818

W latach 1921–32, gdy przebywał w Warszawie, mieszkał przy ul. Marszałkowskiej 21 – obecnie znajduje się tam inny, socrealistyczny budynek. Następnie prawie aż do śmierci mieszkał przy Smolnej 14 na 4 piętrze. 

Miejscem, które go „połączyło” w Warszawie w Piłsudskim, jest X pawilon Cytadeli Warszawskiej. Dmowski trafił tam w dość wczesnych latach swojej działalności politycznej, po manifestacji w 100-lecie uchwalenia konstytucji 3 maja. Kilka lat później w tym samym pawilonie był więziony Piłsudski. 

Spór między nimi trwał do końca. Artykuł Dmowskiego w „Gazecie Warszawskiej” po śmierci Piłsudskiego w 1935 r. stwierdzał jego niekwestionowaną pozycję, lecz utrzymany był w chłodnym tonie. Tekst został negatywnie odebrany przez środowiska sanacyjne. 

Twórca ruchu narodowego zmarł na samym początku 1939 r. Brało w nim udział szacunkowo nawet 100 tys. osób. Zabrakło pewnych ważnych przedstawicieli państwa. Trumna została przeprowadzona w kondukcie przez ulice miasta na nabożeństwo żałobne w katedrze. Pogrzeb był również okazją do manifestacji politycznej.

Dmowski spoczął na zwyczajnym cmentarzu na Bródnie, które nie było wówczas częścią Warszawy, w grobowcu rodzinnym. Na tym samym cmentarzu w tym samym roku pochowano również zasłużonego kardynała Aleksandra Kakowskiego. 

Symboliczny jest rok śmierci Dmowskiego – 1939 – wyznaczający koniec pewnej epoki.

Gdzie znajduje się pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie? Kogo nie było na pogrzebie sygnatariusza traktatu wersalskiego? Jak obecnie wyglądają kamienice, w których Dmowski mieszkał w Warszawie?

Można tego dowiedzieć się i zobaczyć w odcinku „Niepodległość i śmierć” – ostatnim z serii


Cykl filmów dokumentalnych zrealizowała telewizja SalveNet na zlecenie Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Ich celem jest przybliżenie widzom postaci twórcy ruchu narodowego oraz związanych z nim miejsc w stolicy. 

Tekst przygotowała: sekretarz tygodnika „Idziemy” red. Barbara Stefańska

Zobacz też:

Dzieciństwo za rogatkami

Szkolne zmagania

Narodowcy a socjaliści

Manifestacje i sport

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 9 czerwca

X Niedziela zwykła
Teraz władca tego świata zostanie precz wyrzucony,
a Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony,
przyciągnę wszystkich do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 2, 23–3, 6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Żeby filiżanki się nie potłukły
Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VI



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter