30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Raport UNESCO - obiekty zniszczone przez Rosjan

Ocena: 0
448

Od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 do 26 lipca br. najeźdźcy zniszczyli w tym kraju 274 obiekty o charakterze duchowym i kulturalnym – wynika z raportu przedstawionego w tych dniach przez UNESCO. Prawie połowę tej liczby – 117 – stanowią budynki religijne, ponadto na liście zniszczeń znalazło się 27 muzeów, 98 gmachów o wartości historycznej i/lub kulturalnej, 19 pomników, 12 bibliotek i 1 archiwum.

PAP/Mykola Kalyeniak

Prezentując swój dokument Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury przypomniała, że wraz ze swymi instytucjami partnerskimi opracowuje ona mechanizm niezależnej i skoordynowanej oceny danych z Ukrainy, obejmujący m.in. analizę zdjęć satelitarnych. Jest to zgodne z postanowieniami Haskiej Konwencji o ochronie wartości kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 1954 roku.

Z raportu UNESCO wynika, iż najwięcej strat w zakresie obiektów kultury stwierdzono w obwodach: donieckim – 78, charkowskim – 55, kijowskim – 38, ługańskim – 33 i czernihowskim – 17. Mniej ucierpiały obwody: sumski i zaporoski – po 12 uszkodzonych obiektów, mikołajowski i odeski – po 8, chersoński – 6, żytomierski – 3, winnicki – 2 oraz dniepropietrowski i lwowski – po jednym.

Dokument wymienia też konkretne budynki, które ucierpiały wskutek agresji rosyjskiej. Są to m.in.: Doniecki Obwodowy Akademicki Teatr Dramatyczny i Muzeum Krajoznawcze w Mariupolu, skit (pustelnia) św. Jerzego we wsi Dołyna, cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Marjówce, Budynek Kultury w Łymaniu i meczet al-Kadar w Bachmucie – wszystkie w obwodzie donieckim. Na Charkowszczyźnie uszkodzono m.in. Charkowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu, Pomnik Holokaustu „Drobnicki Jar”, sobór katedralny Wniebowstąpienia Pańskiego w Iziumie, Pomnik Ofiar Totalitaryzmu, Narodowe Muzeum Literacko-Memoriałowe im. Grzegorza Skoworody w Skoworodniwce i szereg innych zabytków.

Wśród wielu cennych zabytków i obiektów kultury, które ucierpiały wskutek najazdu rosyjskiego, w obwodzie kijowskim można wymienić cerkiew św. Jerzego w Zaworyczach, pomnik św. Michała w Borodiance, drewnianą cerkiew Narodzenia Matki Bożej, Narodowe Muzeum Tarasa Szewczenki i inne. W obwodzie ługańskim uszkodzono m.in. Islamski Ośrodek Kulturalny „Bismillah” w Siewierodoniecku, dworzec kolejowy Popasnoj z końca XIX wieku i Obwodowy Akademicki Ukraiński Teatr Muzyczno-Dramatyczny w Siewierodoniecku.

Jednym z ostatnich a zarazem jednym z najgłośniejszych przykładów barbarzyństwa najeźdźców rosyjskich jest zbombardowanie przez nich pod koniec lipca soboru katedralnego Przemienienia Pańskiego w Odessie, należącego do promoskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Pełny wykaz wszystkich uszkodzonych na Ukrainie obiektów kulturalnych można znaleźć na stronie UNESCO.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter