18 stycznia
piątek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego

Ocena: 0
190

Sejm uchwalił w piątek nowelizację prawa farmaceutycznego, która przewiduje że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

fot. PAP/Paweł Supernak

Za całością ustawy opowiedziało się 236 posłów, 189 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Ministerstwo ocenia, że zmiany są konieczne, bo apteki sieciowe przejmują coraz większą część rynku. Minister Konstanty Radziwiłł podkreślał w piątek, że regulacja dotyczyć będzie nowych aptek. Mówił, że przepisy antykoncentracyjne dot. aptek są w wielu cywilizowanych krajach, również w Polsce ale nie działają. Przekonywał, że zdrowie jest wartością, która uzasadnia ograniczenie swobody działalności.

Projekt wzbudzał wiele kontrowersji. O rozwiązaniu "apteka dla aptekarza" krytycznie wypowiedział się m.in. wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wskazywał w trakcie prac, że KERM zanegował tylko jeden zapis z projektu – ten mówiący, że tylko farmaceuta będzie mógł być posiadaczem apteki; a wszystkie inne zapisy zaakceptował. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -