19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czym się różni alokacja od alokucji?

Ocena: 0
690

Kontynuujemy rozpoczęte przed tygodniem przyglądanie się paronimom, czyli często mylonym wyrazom o podobnej budowie, ale odmiennym znaczeniu.

fot. pexels.com

Oto kolejne przykłady zaczerpnięte ze „Słownika paronimów, czyli wyrazów mylonych” Małgorzaty Kity i Edwarda Polańskiego.

Alochton to ‘człowiek nienależący do rdzennych mieszkańców danego obszaru; przybysz’; autochton zaś – ‘rdzenny mieszkaniec danego obszaru; tubylec, krajowiec’.

Alokacja to ‘rozdzielenie zasobów i środków na różne cele. W księgowości: akceptacja dopisanej w rachunku pozycji finansowej’; alokucja zaś – ‘uroczysta przemowa lub zwrot rozpoczynający przemówienie’.

Amputować to ‘operacyjnie usunąć część ciała lub narząd’; imputować zaś – ‘przypisywać komuś złe intencje’.

Anadema to ‘w starożytnej Grecji: ozdobna przepaska na czoło ściągająca włosy’; anatema zaś – ‘w Kościele katolickim i prawosławnym: uroczyście ogłoszona ekskomunika. Rzucić na kogoś anatemę to napiętnować kogoś, potępić’. Dodam, że współcześnie, co notują nowsze słowniki, anatema jest używana także w znaczeniu ogólnym, niezwiązanym z religią: ‘ostre potępienie kogoś lub czegoś’.

Aspirant to osoba ubiegająca się o coś, np. stanowisko, urząd; kandydat, pretendent. Dawniej mężczyzna starający się o rękę kobiety, konkurent’. W obszerniejszych słownikach ogólnych języka polskiego znalazłem jeszcze dwa inne znaczenia tego rzeczownika: ‘w krajach byłego Związku Radzieckiego: pracownik instytutu naukowego, przygotowujący się do samodzielnej pracy naukowej’ oraz ‘stopień oficerski w pożarnictwie lub w policji’. Aspirator z kolei to ‘urządzenie używane w trakcie operacji do odsysania płynów i krwi’. Dodam, że także: ‘urządzenie składające się z zespołu wentylatorów, filtrów itp., służące do usuwania pyłu i innych drobnych zanieczyszczeń’.

Autarchia to ‘rządy nieograniczone, absolutne, despotyczne’; autarkia zaś – ‘system ekonomiczny państwa, regionu, które są samowystarczalne, nie potrzebują kontaktu z innymi organizmami państwowymi lub regionalnymi’.

Autokracja to ‘władza absolutna, nieograniczona; samowładztwo’; autokreacja zaś – ‘tworzenie własnego wizerunku, działania mające na celu wytworzenie w innych pożądanego wyobrażenia o sobie’.

Autorytarny to ‘taki, który zawsze chce narzucić innym swoją władzę, swoje zdanie, tyrański, nadużywający władzy’; autorytatywny zaś – ‘taki, który cieszy się autorytetem, zasługuje na zaufanie i szacunek’.

Bajadera to ‘tancerka hinduska. Także: tkanina hinduska w porzeczne, barwne pasy’; bajaderka zaś – ‘rodzaj ciastka wyrabianego z różnych okruchów cukierniczych’.

Banzai to ‘japońskie pozdrowienie, które ma formę okrzyku wyrażającego entuzjazm lub triumf’; bonsai – ‘drzewo lub krzew zminiaturyzowane według techniki i sztuki wywodzącej się z Chin’; bonseki – ‘dekoracja pochodząca z Japonii, w postaci ułożonego na tacy miniaturowego krajobrazu z piasku i kamieni’; bonza zaś – ‘w Chinach i Japonii: mnich buddyjski. Przenośnie: wysoki urzędnik, zachowujący się zarozumiale, wyniośle, wykorzystujący swoje stanowisko, niedostępny’.

Batut to ‘przyrząd gimnastyczny w kształcie sprężynującej siatki rozpiętej na solidnej ramie, służący do wykonywania wysokich skoków w górę’; batuta zaś – ‘pałeczka, którą dyrygent kieruje orkiestrą, chórem, śpiewakiem’.

Bizon to ‘rogate zwierzę stadne żyjące w Ameryce Północnej, o potężnym ciele ciemnobrązowej barwy, z długą wełnistą grzywą, krewniak europejskiego żubra’; bizun zaś – ‘dawniej: bicz z byczej skóry, służący do wymierzania kary cielesnej uczniom nieposłusznym lub niewykonującym poleceń nauczyciela’.

Idziemy nr 02 (845), 09 stycznia 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter