26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wydawnictwa poprawnościowe

Ocena: 0
3940
Zwykle na tych łamach piszę o różnych zjawiskach językowych z perspektywy normatywnej, wskazuję więc, które z nich są poprawne lub przynajmniej dopuszczalne, które zaś łamią jakieś zasady normatywne. Niekiedy spotyka się to wśród czytelników z pytaniem o źródła takich ocen. I ogólniej o książki, które zawierają najważniejsze wiadomości z zakresu poprawności językowej. Dziś chciałbym więc przedstawić wybrane publikacje z tego zakresu.

Językoznawstwo normatywne jest w ostatnich latach reprezentowane na rynku księgarskim przez bardzo wiele publikacji. Wiąże się to m.in. ze wzrostem społecznej świadomości wagi, jaką ma poprawność i sprawność językowa w codziennej komunikacji. W wielu środowiskach – nie tylko wśród nauczycieli, dziennikarzy, księży, redaktorów, naukowców itp., lecz także np. wśród osób związanych z biznesem – coraz bardziej zaczyna się liczyć nie tylko, co się mówi i pisze, lecz także na jakim poziomie się to robi. Tym samym wzrasta zapotrzebowanie na różnego rodzaju podręczniki, słowniki i poradniki.

Podstawowym źródłem informacji na interesujący nas temat jest Słownik poprawnej polszczyzny. Ważne jednak, by był to słownik nowy, wydany jak najbardziej współcześnie, najpóźniej w II połowie lat 90. Dlaczego? Otóż dopiero wówczas, po raz pierwszy w Praktycznym słowniku poprawnej polszczyzny nie tylko dla młodzieży pod redakcją prof. Andrzeja Markowskiego, wprowadzono zróżnicowanie normy na poziom wzorcowy oraz poziom użytkowy. Ta dwupoziomowość jest bardzo istotna, ponieważ bezpośrednio przekłada się na konkretne rozstrzygnięcia. Jest ona uwzględniana we wszystkich późniejszych słownikach pod redakcją tego autora.

Kolejnym ważnym źródłem jest słownik ortograficzny. Jest ich na rynku bardzo wiele, warto więc sięgać po te, które są napisane przez znanych językoznawców i wydawane przez renomowane wydawnictwa. Warto też pamiętać, że istnieje słownik interpunkcyjny (autorstwa prof. Jerzego Podrackiego), który pozwala rozwiać wiele wątpliwości dotyczących trudnej polskiej interpunkcji.

Rzecz jasna, słowniki – ze względu na swój charakter – nie mogą zawierać rozbudowanych opisów, wyjaśnień itp. Czytelników szukających szczegółowych informacji odsyłam więc przede wszystkim do trzech podręczników akademickich: Andrzeja Markowskiego – Kultura języka polskiego. Teoria, zagadnienia leksykalne, Hanny Jadackiej – Kultura języka polskiego. Fleksja, słowotwórstwo, składnia i Tomasza Karpowicza – Kultura języka polskiego. Wymowa, ortografia, interpunkcja. Można tam znaleźć zasady normatywne dotyczące wszystkich typów błędów językowych. Rozbudowane komentarze mają jednak charakter naukowy i dla wielu nieprzygotowanych czytelników przy pierwszej lekturze mogą się okazać nieco zbyt specjalistyczne, a przez to niekiedy wręcz niezrozumiałe. Takim odbiorcom mogę polecić książkę pod tytułem Język polski. Poradnik profesora Andrzeja Markowskiego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to autorski poradnik znanego popularyzatora poprawnej polszczyzny. Napisany przystępnym językiem, unikającym niepotrzebnej naukowości, zawierający liczne przykłady (często ujęte w przejrzyste tabele) – poradnik ten może być interesującą i pożyteczną lekturą dla każdego.

dr Tomasz Korpysz
Idziemy nr 50 (482), 14 grudnia 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter