Pompy insulinowe wykorzystywane są głównie w typie 1 cukrzycy.
fot. John Valette | pexels.com
Poza nowymi insulinami, o których pisałem przed tygodniem, powstają coraz bardziej udoskonalone pompy insulinowe, które zapewniają ciągły wlew podskórny insuliny, tzw. bazę, oraz skalkulowane przez pacjenta bolusy doposiłkowe. Całokształt urządzenia imituje sztuczną trzustkę. Pompy insulinowe wykorzystywane są głównie w typie 1 cukrzycy. Aktualnie w użyciu są pompy tzw. hybrydowe, gdzie w sposób bardziej zautomatyzowany na podstawie danych o składzie posiłków (głównie ilości WW – wymienników węglowodanowych) system sam oblicza dawki insuliny oraz stosuje korekty przy niedokładnych wyliczeniach WW na posiłek przez pacjenta (funkcja SmartGuard). Kwestią czasu jest powstanie systemu zamkniętego, pełnej sztucznej trzustki, gdzie na podstawie poziomu glukozy i dodatkowych algorytmów, z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, system pompy będzie sam dobierał odpowiednie dawki insuliny lub zatrzymywał jej dopływ tak, by utrzymać poziom glukozy w zakresie normy.
Postęp techniczny dokonał się także w systemach monitorujących poziom glukozy – poprzez coraz nowsze glukometry, połączone z aplikacjami na telefon, oraz rozwój systemów ciągłego monitorowania glukozy, tzw. CGM (ang. continuous glucose monitoring). Jeden z bardziej znanych systemów obecnych na rynku w Polsce wykorzystuje sensor z mikrofilamentem podskórnym, który należy zmieniać co dwa tygodnie i który łączy się przez aplikację z telefonem komórkowym. Pacjent w każdej chwili może skanować wynik, przykładając telefon do sensora umieszczonego np. na ramieniu, i uzyskuje wynik glukozy, a także informacje o trendzie – czy wynik jest stabilny, czy pacjentowi grozi hiper- lub hipoglikemia (odpowiednie ustawienie strzałki obok wyniku glukozy). System ostrzega o niskim poziomie glukozy przez dźwięk lub wibracje, ponadto daje dużo informacji i danych, w tym określa czas w zakresie normy TIR (time in range) oraz procent czasu poza zakresem normy, co lekarz ocenia w kontroli cukrzycy. System ten od 2023 r. podlega trzydziestoprocentowej refundacji dla osób z cukrzycą leczonych insulinoterapią z minimum trzema wstrzyknięciami insuliny na dobę.
Na naszym polskim rynku przez ostatnią dekadę był problem z dostępem do nowych leków i systemów monitorujących w cukrzycy. Sytuacja ta zmieniła się znacząco od jesieni ubiegłego roku i od stycznia bieżącego roku, od kiedy pacjenci z cukrzycą w Polsce mają szerszy dostęp do nowoczesnych leków w cukrzycy, tzw. grupy flozyn i analogów GLP-1. Leki te, poza obniżeniem glukozy we krwi, znacząco wpływają na redukcję masy ciała (dotyczy głównie analogów GLP-1) poprzez zmniejszenie łaknienia, uczucie sytości, a przy tym są lekami bezpiecznymi, niepowodującymi hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu glukozy, co jest stanem niebezpiecznym dla organizmu.