26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Higiena jamy ustnej

Ocena: 0
1956
Troska o regularne i dokładne czyszczenie jamy ustnej jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o zdrowiu zębów i dziąseł. Choroby jamy ustnej mogą mieć także wpływ na ogólny stan zdrowia, gdyż bakterie wywołujące stany zapalne w jamie ustnej mogą negatywnie wpływać na stan serca, nerek czy oczu. Dlatego też ważne jest regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów oraz usuwanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej.

Na wszystkich powierzchniach zębów, a także na uzupełnieniach protetycznych, aparatach i wokół nich odkłada się płytka bakteryjna (groźne bakterie streptococcus mutans), która jest głównym czynnikiem prowadzącym do rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Płytka nazębna jest to miękki osad powstający szczególnie na stykających się ze sobą powierzchniach zębów, na granicy dziąseł, w bruzdach i zagłębieniach. W płytce z czasem zwiększa się ilość bakterii oraz powstają silne kwasy organiczne. Prowadzi to do odwapnienia szkliwa zębów, który jest początkiem procesu próchniczego. Z warstw płytki nazębnej, nawet już po kilku dniach, tworzy się kamień nazębny, który powoduje próchnicę, przyczynia się do powstawania stanów zapalnych dziąseł i tkanek przyzębia.

Nawet jeśli będziemy czyścić zęby domowymi sposobami, najlepiej jak jest to możliwe, nie unikniemy powstania kamienia nazębnego. Nie jesteśmy bowiem w stanie usunąć go przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów, gdyż jest on dużo twardszy niż płytka nazębna. Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą jest higienizacja w gabinecie stomatologicznym.

Pełny zabieg higienizacji składa się z trzech podstawowych etapów. Rozpoczyna się od usunięcia kamienia nazębnego za pomocą ultradźwiękowego skalera. Skaler usuwa złogi kamienia nazębnego przy wykorzystaniu drgań o wysokiej częstotliwości, które powodują rozkruszanie kamienia nazębnego, nie uszkadzając przy tym tkanki zęba.

Kolejnym etapem jest piaskowanie, które polega na usunięciu przebarwień oraz osadu z powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych, będących wynikiem niedokładnego mycia zębów jak również picia kawy, herbaty, czerwonego wina czy innych substancji barwiących. Oczyszczanie za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących i powietrza pozwala usunąć osad z trudno dostępnych miejsc. Następnie poleruje się zęby specjalną pastą przy zastosowaniu stomatologicznych szczoteczek i gumek. Polerowanie daje poczucie świeżości jamy ustnej oraz zabezpiecza przed odkładaniem się płytki nazębnej i osadów. Ostatnim etapem jest fluoryzacja polegająca na nałożeniu specjalnego żelu o wysokiej koncentracji fluoru.

Profesjonalnie i regularnie przeprowadzana higienizacja jamy ustnej jest niezbędnym elementem higieny jamy ustnej. Towarzysząca temu odpowiednia codzienna higiena, czyli regularne mycie zębów (najlepiej po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie) zabezpiecza nasze zęby i dziąsła przed atakiem próchnicy.

Jolanta Pakulska
Autorka zarządza kliniką stomatologiczną w Warszawie
Idziemy nr 39 (471), 28 września 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter