26 marca
wtorek
Larysy, Emanyela, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dolina zdrowia i miłosierdzia

Ocena: 5
1019

Otwarte przestrzenie i stare bory sosnowe prowadzą do Włocławka. Po drodze zaprasza Wieniec-Zdrój – blisko stuletni kompleks uzdrowiskowy.

fot. Amelia Siuda-Koszela

Bogaty w cenne złoża naturalne, został założony w 1923 r. – Uzupełniamy się, bo uzdrowisko troszczy się o ciało, a Kościół o duszę kuracjuszy – mówi ks. prałat Lesław Witczak, rektor kościoła, i Krzysztof Grządziel, właściciel uzdrowiska.

 

Baron wizjoner

Pierwsze odwierty wykonane zostały na przełomie XIX i XX w. na zlecenie barona Stanisława Leopolda Kronenberga, dziedzica Wieńca. Źródła poświęcił ks. Stanisław Pruski w 1923 r.

– Staram się przybliżać historię Wieńca-Zdroju, bo zbliżamy się do jubileuszu stulecia. Kuracjusze słuchają historii z wielkim zainteresowaniem. Kościół od początków był obecny w budowaniu uzdrowiska, jednym z trzech jego założycieli był ks. Pruski, wówczas skarbnik kurii diecezjalnej we Włocławku. Wybudował on z własnych środków na terenie uzdrowiska piękny drewniany kościółek, niestety, Niemcy zniszczyli go podczas wojny – relacjonuje ks. Witczak, rektor kościoła Miłosierdzia Bożego w Wieńcu-Zdroju.

Czas wojny piętno odcisnął również tutaj, choć Niemcy cenili wienieckie uzdrowisko – kąpała się tam arystokracja, jak można wyczytać w publikacji „Wieniec-Zdrój. Dzieje i wspomnienia” Andrzeja Adamczyka. W czasie wojny w kurorcie urządzono szpital dla niemieckich oficerów. Po wojnie okres największego rozkwitu sanatorium przypadł na lata 70. i 80. Wtedy mieściła się tu szkoła uzdrowiskowa dla chorych dzieci, które przyjeżdżały na kurację. Uzdrowisko prowadziło również oddziały zamiejscowe nad morzem.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (700), 17 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -