14 maja
wtorek
Bonifacego, Dobieslawa, Macieja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Granice eksperymentów

Ocena: 0
1366

Żubroń to hybryda – krzyżówka żubra z krową. Naukowcy próbują teraz tworzyć hybrydy z organizmów zwierzęcych i ludzkich. Czemu to ma służyć?

Współcześnie czymś oczywistym jest wiązanie etyki z najnowszymi odkryciami naukowymi. Ale nie zawsze tak było. Z historii pamiętamy, jak entuzjazm XIX-wiecznego pozytywizmu został zachwiany przez wykorzystanie nauki do tworzenia broni i gazów bojowych w czasie I wojny światowej. Szczególnym momentem krytycznym było oczywiście użycie przez Amerykanów bomby atomowej w wojnie na Pacyfiku. Badania najwybitniejszych fizyków i chemików nad energią tkwiącą w subatomowych strukturach doprowadziły do stworzenia najstraszliwszego rodzaju broni. Od tej pory relacja etyki i nauki jest przedmiotem gorącej dyskusji i chyba uświadomiliśmy sobie, że nie wszystko, co technicznie możliwe, jest moralnie godziwe.

 


POPULARNOŚĆ GENETYKI

Mam jednak obawę, że relacja ta nie jest dla wszystkich oczywista, szczególnie gdy mówimy o najdynamiczniej rozwijającej się współcześnie dziedzinie wiedzy biologicznej – genetyce. Wielu z nas nie śledzi wyników eksperymentów genetycznych. Czasem docierają do nas jakieś sensacyjne informacje, ale szybko giną w gąszczu polityczno-publicystycznych tematów. Jednak Kościół katolicki, choć przeżywa obecnie poważne kłopoty i zmaga się z kryzysem zarówno ideowym, jak i wizerunkowym, nie zwalnia siebie ze śledzenia tego, co dzieje się we współczesnej nauce. Chce w ten sposób nie tylko poznać, ale także od strony filozoficznej i etycznej ocenić wyniki badań, jak w 2008 r. powiedział papież Benedykt XVI: „Urząd Nauczycielski Kościoła nie może i nie musi interweniować w przypadku wszystkich nowości naukowych, ma jednak za zadanie przypominać wielkie wartości i proponować wiernym oraz wszystkim ludziom dobrej woli zasady etyczno-moralne w ważnych nowych kwestiach”.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 07 (850), 13 lutego 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 16 luty 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, dr hab. filozofii, adiunkt Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, przez wiele lat duszpasterz akademickim diecezji warszawsko-praskiej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Święto św. Macieja, apostoła
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
Nowenna do Ducha Świętego



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter