30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kradną z konta

Ocena: 0
3030
Choć wszystko dzieje się w świecie wirtualnym, to pieniądze są prawdziwe. Czy jesteśmy zabezpieczeni przed działaniem złodziei kont bankowych?
„Zastanawiałam się, czy o tym pisać. Ale uznałam, że moim obowiązkiem jest ostrzec znajomych i kolegów przed bankiem, który nie dba o bezpieczeństwo swoich klientów. Dwa tygodnie temu haker – podobno – włamał się na moje konto w Citibanku i w ciągu półtorej doby przelał znaczną sumę na konto firmy Dialcom, związanej z Przelewami 24 – płacimy przez nią za zakupy internetowe. Wykonał wieczorem i w nocy dziewięć przelewów. Bank mnie nie zawiadomił, co się dzieje” – napisała na portalu społecznościowym znana dziennikarka Krystyna Pytlakowska.

Takich przypadków jest o wiele więcej. Jednak rzadko o tym słyszymy. A temat jest niezwykle ważny – w jednej chwili możemy stracić oszczędności życia.

Droga do kradzieży

Jak tłumaczy Mirosław Maj, szef Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, bezpieczeństwo internetowego konta bankowego opiera się na bezpieczeństwie loginu i hasła. Jest to metoda, która nie jest dzisiaj dużą przeszkodą dla przestępców.

– Problem polega na tym, że przestępcy internetowi w inny sposób atakują klientów kont bankowych, np. poprzez złośliwe oprogramowanie, które możemy umownie nazwać wirusem. Potrafi on w trakcie bankowej transakcji online zmienić numer konta, na które mają być przelane pieniądze. Wtedy użytkownik, który wykonuje jakieś zlecenie bankowe, ma przeświadczenie, że dokonuje właściwej operacji, a nie zauważa, że numer konta został zmieniony przez przestępcę – tłumaczy ekspert od bezpieczeństwa teleinformatycznego.

W e-mailach rozsyłanych do losowych osób
przestępcy podszywają się pod instytucje finansowe
i proszą o pilne zalogowanie się
na podstawionej przez nich stronie

– Internauci powinni być szczególnie wyczuleni na e-maile, w których hakerzy podszywają się pod instytucje finansowe lub firmy świadczące usługi telekomunikacyjne i informują o konieczności dokonania rzekomej płatności – tytułem zapłaty za fakturę za telefon, oczekującą przesyłkę kurierską – lub informują o ważnych zmianach. Wykorzystując zaufanie odbiorcy wiadomości do znanej powszechnie firmy i jego zaniepokojenie wynikające z konieczności uregulowania opłaty czy koniecznością zapoznania się z ważnymi informacjami, przestępcy skłaniają klienta do otwarcia załącznika. To jednak infekuje komputer, na którym załącznik jest otwierany, groźnym wirusem umożliwiającym kradzież poufnych danych – podkreśla Magdalena Lejman z Centrum Prasowego PKO BP.

– Drugie zjawisko, na które warto zwrócić uwagę, to phishing. W e-mailach rozsyłanych do losowych osób przestępcy podszywają się pod instytucje finansowe i proszą o pilne zalogowanie się na podstawionej przez nich stronie. Udostępniając dane na takim serwisie, nieostrożny internauta przekazuje je tak naprawdę hakerom – dodaje.

Mirosław Maj tłumaczy, że cyberprzestępcy poszli o jeszcze jeden krok dalej. W większości przypadków transakcja jest autoryzowana na przykład poprzez kod otrzymywany esemesem. – Przejęcie kontroli polega na tym, że esemesy przychodzą bezpośrednio do cyberprzestępców, a nie do osoby, do której telefon należy – mówi.

– Należy pamiętać, że bank nigdy nie prosi o podawanie jakichkolwiek danych drogą e-mailową lub esemesową. Prosimy o zachowanie ostrożności i ograniczonego zaufania w stosunku do e-maili lub esemesów, w których znajduje się prośba o podanie poufnych danych lub skorzystanie z linku. Ostrzegamy, że są to fałszywe wiadomości, mające na celu nie tylko wyłudzenie od odbiorcy danych osobowych lub danych karty, ale także zainstalowanie na jego komputerze lub w telefonie potencjalnie szkodliwych programów podglądających i śledzących jego działania – wyjaśnia Magdalena Lejman.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter