30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O klauzuli sumienia

Ocena: 0
1763
Spór o klauzulę sumienia jest sporem o koncepcję relacji między państwem i wolnościami obywatelskimi” – powiedział o. prof. Jarosław Kupczak OP, współorganizator konferencji „Polska, Europa: o miejsce dla klauzuli sumienia” na Uniwersytecie Papieskim JP II w Krakowie. Kardynał Stanisław Dziwisz podkreślił, że konferencja odbywa się w Roku Jana Pawła II, który wzywał Polaków, by byli ludźmi sumienia. Głos zabrali prawnicy i lekarze. – Jeśli ustawa mówi, że klauzula sumienia jest wyłączona, jeżeli są „inne wypadki” wymagające niezwłocznego działania, to jest to nieokreślone precyzyjnie – te „inne wypadki” mogą być bardzo różnorodne. Z tego powodu, z tej niedookreśloności ograniczenia klauzuli sumienia wynika moim zdaniem niekonstytucyjność tego przepisu – mówił prof. Andrzej Zoll.

Marek Jurek podkreślał, że aby elementarne prawa człowieka były chronione, potrzebne są trzy kroki: egzekucja prawa i uzupełnianie luk prawnych, a przede wszystkim podkreślanie, że broniąc życia, nie broni się abstrakcyjnej normy moralnej obowiązującej chrześcijan, ale praw człowieka.

Wystąpienia filozofów, teologów i polityków pokazały, że kwestia klauzuli sumienia nie jest sprawą teoretycznych rozważań, ale to „starcie się klasycznej koncepcji sumienia i wolności obywatelskich z pewną nową koncepcją suwerenności państwa, które jest suwerenem także w dziedzinie określania tego, co jest dobre i złe” – podsumował o. prof. Kupczak. O wystąpieniu profesora Chazana piszemy na stronie 43.

KAI
Idziemy nr 22 (505), 31 maja 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter