26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sekret zdrowia

Ocena: 2.4
2802

To nie poziom cholesterolu decydował, jak badani będą się starzeć.

fot. Pixabay, CC0

The Grant Study jest częścią obszernego badania podłużnego opracowanego przez Harvard Medical School na przestrzeni ponad 80 lat. Chodzi o zidentyfikowanie wskaźników zdrowego starzenia się. Badanie zostało rozszerzone na kolejne pokolenia. Nieliczne są tak długie i dokładne badania na temat tego, co pomaga w utrzymaniu zdrowia. Czego nauczyliśmy się po tak rozległych i intensywnych badaniach? Podsumowuje to Robert Waldinger w już słynnym TED: „Gdybyśmy teraz zainwestowali w to, co najlepsze dla naszej przyszłości, gdzie włożylibyśmy nasz czas i energię? Wydaje się, że odpowiedź nie ma nic wspólnego z pieniędzmi, sławą czy ciężką pracą. Najwyraźniejszy wniosek z tych wszystkich lat studiów jest dość prosty: dobre relacje osobiste czynią nas szczęśliwszymi i zdrowszymi”.

Relacje międzyludzkie czynią nas dobrymi, a samotność nas zabija. Ludzie związani mocniejszymi więzami z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, sąsiadami – są szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej. Z drugiej strony, ludzie bardziej odizolowani czują się mniej szczęśliwi, mają gorsze zdrowie, ich funkcje mózgowe szybciej się pogarszają – i ludzie ci żyją krócej. Życie w środowisku dobrych i ciepłych relacji ma decydujące znaczenie dla zdrowia emocjonalnego, a także dla długotrwałego zdrowia fizycznego.

Kiedy grupa osób w badaniu osiągnęła 80. rok życia, naukowcy przeanalizowali, jak wyglądał ich stan, gdy byli w średnim wieku, aby sprawdzić, czy można przewidzieć, kto stanie się szczęśliwym, zdrowym osiemdziesięciolatkiem, a kto nim nie będzie. I to nie poziom cholesterolu w średnim wieku decydował, jak badani będą się starzeć. Był to przede wszystkim stopień zadowolenia z relacji międzyludzkich. Ci najbardziej zadowoleni ze swoich związków z ludźmi w wieku 50 lat – w wieku 80 lat mieli najlepsze zdrowie. Bliskie związki wydają się łagodzić całkiem sporo dolegliwości związanych z naszym starzeniem się, a także pozwalają radzić sobie z nimi znacznie lepiej.

Ciągle słyszymy, że musimy ciężko pracować, aby osiągnąć więcej. Ale być może powinniśmy również starać się być bliżej ludzi, odzyskać przyjaźnie, spędzać czas z przyjaciółmi i krewnymi, nauczyć się lepiej radzić sobie z konfliktami w rodzinie lub środowisku zawodowym, a także zapominać o krzywdach. Wszystko to jest praktyczną mądrością przodków na temat tego, jak budować długie i pełne życie. Czyli – miłość bliźniego jest zdrowa, a egoizm zabija!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter