22 sierpnia
czwartek
Cezarego, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie trać życia

Ocena: 4.95
1201

Kryzysy to momenty, kiedy bardziej wierzymy w siebie, niż w Boga - mówi o. Łukasz Buksa OFM w rozmowie z Martą Jacukiewicz.

fot. archiwum prywatne

Życie zakonne może się kojarzyć z nudą i rutyną. Ojca to chyba nie dotyczy?

Można „siedzieć” w świecie i się nudzić, a można „siedzieć” w zakonie i rozwijać pasje. Ja mam trzy: pierwsza to Jezus, św. Franciszek i bycie z drugim człowiekiem, druga – muzyka, a trzecia – sport. Moje pasje są po to, by być bliżej Jezusa i by innych do Niego przyprowadzić. Pasje nie są tylko po to, by realizować siebie.

Czego potrzebuje dziś Kościół?

Tego, czego dziś najbardziej potrzebujemy, to bycie wiernym temu, co – jako zakonnicy – wybraliśmy. To ciągły wzrost w miłości, która nas tutaj przyprowadziła. Miłości, której oddaliśmy życie. Ostatnio coraz częściej mówimy słowo „miłość”. I mam wrażenie, że nie bardzo doceniamy, co ono znaczy. Potrafimy je w taki sposób dostosować do swojego stylu przepowiadania, że w niektórych momentach wychodzi dosłownie kabaret.

Więc czym jest miłość?

Czymś niesamowitym. Święty Augustyn mówił o tym, że człowiek, który kocha, który zbliża się do tej miłości – pozwala, by ona stawała się w nim wszystkim.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.


O. Łukasz Buksa – franciszkanin, duszpasterz młodzieży, rekolekcjonista, muzyk, instruktor snowboardu, autor dwóch tomików poezji, kilku książek i płyt. Twórca słowno-muzycznych konferencji ewangelizacyjnych dla młodzieży „Obudź się! Możesz więcej!” oraz Reko-Ski – zimowych rekolekcji na stoku z duchowym treningiem. Biega, jeździ na longboardzie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 sierpniaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -